Niedziela, 8 września 2024
Liczba suplementów diety w sklepach jest ogromna. Jak wśród nich znaleźć te, które przydadzą się zwłaszcza początkującym biegaczom?
W przypadku biegaczy ważna jest BCAA (L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina, winian L-karnityny, L-alanina, L-karnozyna). Fizjologiczna norma spożycia białka dla zdrowej osoby o średnim poziomie aktywności wynosi 0,8 - 1 gram na kilogram masy ciała na dzień. Przy aktywnych obciążeniach stawka ta wzrasta do 1,5-2 gramów. Jednym z dodatkowych źródeł białka jest odżywka sportowa, w szczególności BCAA (aminokwasy rozgałęzione) - aminokwasy leucyna, walina i izoleucyna. Te wspomagacze biegania pozwalają redukować zmęczenie psychiczne i fizyczne podczas uprawiania sportu.
Ponadto suplementacja BCAA może poprawić wyniki sportowe podczas aktywności w lecie lub podczas zawodów, gdy centralny składnik zmęczenia odgrywa ważną rolę. Samo BCAA znajdują się w większości pokarmów wysokobiałkowych: kurczak i indyk, wołowina, jajka, tuńczyk i łosoś. Te wspomagacze biegania mają jednak też wady. Ich stałe przyjmowanie zmniejsza syntezę serotoniny i dopaminy w mózgu oraz upośledza wchłanianie aminokwasów tryptofanu i tyrozyny. Z kolei niedobór dopaminy pogarsza wyniki sportowe.
Temu spadkowi wydajności można zapobiec, zażywając tyrozynę razem z BCAA, ale problem niskiego poziomu serotoniny nadal pozostanie nierozwiązany. Serotonina odpowiada za uczucie radości, pogody ducha, aktywności, życia towarzyskiego i seksualnego. Jej wyraźny niedobór jest oznaką depresji.
Bieganie przyciąga swoją dostępnością i wszechstronnością, a dla wielu osób staje się integralną częścią życia. Większość sportowców, którzy biegają, prędzej czy później myśli o poprawie swoich wyników. Cel ten można osiągnąć dzięki odpowiednio opracowanej diecie, a pomagają też w tym suplementy na wytrzymałość. Obecnie oferta odżywek sportowych do biegania jest bardzo zróżnicowana, dlatego zrozumienie stosowania suplementów może być trudne nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych sportowców.
Bieganie to energochłonny sport, który zwiększa ogólną wytrzymałość organizmu. Obciążenie podczas biegu zwiększa tętno, powoduje drgania narządów wewnętrznych i przyczynia się do szybkiego zużycia energii. Bieganie pozwala wzmocnić układ mięśniowo-szkieletowy i sprawia, że pracują prawie wszystkie grupy mięśniowe, zwłaszcza mięśnie nóg, pośladków, ud, brzucha.
Niestety nie wszystkie niezbędne substancje, organizm może uzyskać z pożywienia. Dotyczy to zwłaszcza sportowców lub osób prowadzących aktywny tryb życia. W tym przypadku z pomocą przychodzą dla biegaczy. Te dopuszczone do sprzedaży mają udowodnioną skuteczność, nie są lekami i nie znajdują się na liście środków dopingowych.
Przedtreningówka przed bieganiem, wymaga zdrowego organizmu. Witaminy to podstawowy, poważny suplement diety, który każdy z nas może wykorzystać w celu poprawy jakości swojego życia. Taki kompleks zawiera 23 niezbędne witaminy i minerały, a także unikalny kompleks enzymów trawiennych dla lepszego wchłaniania składników odżywczych. Sama przedtreningówka przed bieganiem to też wysiłek. Dlatego organizm, musi zostać uzupełniony o białko. Popularne suplementy zawierają najczęściej 24 gramy szybko przyswajalnego białka serwatkowego z minimalną zawartością tłuszczu, laktozy i innych zbędnych substancji.
Witaminy i minerały to składniki niezbędne do stabilnego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie sportowców na te substancje wzrasta, zwłaszcza wśród biegaczy długodystansowych. Badania wykazały, że przyjmowanie witamin E i C u sportowców znacznie zmniejsza markery uszkodzenia mięśni we krwi. Odżywki potreningowe dla biegaczy powinny być bogate w takie substancje jak:
• Magnez – bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczów mięśni, objawem niedoboru są skurcze mięśni.
• Selen – jest przeciwutleniaczem, zmniejsza oznaki katabolizmu.
• Cynk - jest niezbędny do metabolizmu energetycznego, silnej odporności i tłumienia procesów regeneracji.
Dla biegaczy ważne jest również kontrolowanie poziomu żelaza we krwi, zwłaszcza u kobiet. Ze względu na duże obciążenia niedobór żelaza jest dla sportowców dość realny. Niedobór żelaza powoduje anemię, stan, w którym spada nie tylko wydolność sportowa, ale także poważne pogorszenie samopoczucia. Odżywki potreningowe dla biegaczy często zawierają też aminokwasy.
Komentarze (0)