Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Nic w tym dziwnego. Bieganie nie wymaga inwestycji, nie generuje kosztów, a biegać może każdy z nas. Jakie efekty daję regularne bieganie w kontekście zdrowia i odchudzania?
Czy bieganie pozwala efektywnie schudnąć? To chyba najpopularniejsze pytanie, jakie zadają sobie początkujący biegacze. Bieganie spala tłuszcz na całym ciele, a i twoja talia z czasem stanie się szczuplejsza. Niestety tłuszcz z brzucha jest redukowany w ostatniej kolejności. Zatem co daje bieganie na brzuch?
Pamiętaj, że próba utraty tłuszczu poprzez mniej jedzenia i więcej treningu nie działa. Im więcej ćwiczysz i mniej jesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że twoje ciało „zapadnie w stan hibernacji”, zmniejszając zużycie energii. Zatem poprawna odpowiedź na pytanie, co daje bieganie na brzuch, brzmi – dużo, pod warunkiem, że połączysz je z aktywnością w postaci ćwiczeń na brzuch, czyli np. popularnych brzuszków.
Znaczna część zarówno mężczyzn, jak i kobiet zaczyna biegać w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak, aby odnieść sukces w tej kwestii, nie wolno nam zapominać o naszej diecie, którą można dostosować, oraz o tym, co daje bieganie dla sylwetki.
Wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej i spadek podskórnej tkanki tłuszczowej to kluczowe korzyści, jakie czerpiemy z regularnego biegania. Różne rodzaje biegania wpływają na nasz organizm w różny sposób. Podczas biegania pracują głównie mięśnie nóg i pośladków, ale maratończyk ma raczej niewielką masę mięśniową, podczas gdy sprinter ma zauważalne mięśnie odciążające. Jednocześnie sprinterzy masę mięśniową zdobywają nie tyle bieganiem, ile treningiem siłowym. To, co daje bieganie dla sylwetki, to zwiększenie masy mięśniowej kosztem tłuszczu.
Bieganie zwiększa masę mięśniową do pewnego poziomu. Bardziej intensywny bieg nie doprowadzi do wzrostu masy mięśniowej ponad ten poziom. Dlatego bieganie należy łączyć z treningiem siłowym, aby uzyskać pożądany stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej.
Chociaż bieganie jest dla człowieka naturalnym ruchem, często jest też przyczyną wielu kontuzji, jeśli daleko ci do prawidłowej techniki biegu, zwiększaj obciążenie stopniowo. Powtarzające się obciążanie tkanek bez wystarczającego czasu regeneracji jest jedną z głównych przyczyn urazów. Dotyczy to biegaczy obojga płci, ale bieganie kobiet, w przeciwieństwie do mężczyzn, uzależnione jest od cyklu miesiączkowego.
Wpływ biegania na sylwetkę praktycznie zawsze jest pozytywny. Jednocześnie pomaga złagodzić objawy, takie jak ból brzucha, skurcze i ból pleców, poprawiając krążenie. Musisz jednak pamiętać, że wpływ biegania na sylwetkę jest największy w wieku do 40 lat. Nie znaczy to oczywiście, że osoby 40+ nie powinny biegać.
Obecne badania pokazują, że dla zdecydowanej większości starszych biegaczy sport przynosi znacznie więcej pożytku niż szkody. Na przykład starsi biegacze mają lepszą wydolność tlenową niż ich rówieśnicy prowadzący siedzący tryb życia. Jednocześnie z wiekiem u większości kobiet metabolizm zwalnia, co odbija się na sylwetce, a bieganie może znacznie spowolnić te zmiany.
Aby zrozumieć, co daje bieganie kobietom, należy podejść do aktywności w sposób odpowiedzialny. Aby zmaksymalizować wpływ biegania na swój organizm, optymalnie jest biegać rano. Dla kobiet poranek to najlepszy czas na bieganie z wielu powodów:
To, co daje bieganie kobietom, zależy też od ich indywidualnych predyspozycji. Metabolizm kobiet sprawia, że osiągają one większe sukcesy w biegach wytrzymałościowych. Zapasy węglowodanów u każdego z nas są ograniczone, ale organizm kobiet jest lepiej niż mężczyzn przystosowany do metabolizmu tłuszczów. Wykorzystaj ten naturalny dar. Mężczyźni są silniejsi i szybsi, ale kobiety fizjologicznie lepiej nadają się do zawodów wytrzymałościowych.
Estrogen jest tym, co odróżnia kobietę od mężczyzny. To hormon odpowiedzialny za psychikę kobiety i metabolizm w całym organizmie. Poziom estrogenów jest najwyższy przed owulacją, więc jest to dobry czas na ciężkie treningi lub długie wyścigi. Za najtrudniejszy okres szybkiego biegania uważa się około tydzień przed wystąpieniem miesiączki, czyli tydzień po owulacji.
Bieganie w upale będzie również szczególnie trudne po owulacji podczas fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Temperatura ciała u kobiet zmienia się w trakcie cyklu, a jej szczyt przypada tuż po owulacji. W tej fazie najlepiej unikać biegania lub forsownych treningów.
Komentarze (0)