Poniedziałek, 20 stycznia 2025

W jakiej kurtce biegać w zimie?

29 listopada 2024

0

Kurtek do biegania jest wiele: wiatrówki, membranowe, ciepłe i niezbyt ciepłe. Każda ma swoje zalety – jedne chronią przed wiatrem, inni przed deszczem, jeszcze inni przed zimnem. Powiemy Ci, czym kurtki do biegania różnią się od siebie, i jak je prawidłowo wybrać.

Jakie powinny być kurtki do biegania zimą?

Pomimo różnorodności typów i modeli, istnieją ważne wymagania, które musi spełniać każda kurtka, aby można ją było uznać za kurtkę do biegania.

Najczęściej łatwiej jest się przegrzać podczas biegu, niż zmarznąć. Ciało wytwarza ciepło, a jeśli kurtka nie oddycha, w środku będzie nam gorąco i mokro. Po pierwsze, jest to niewygodne, szybko męczymy się z powodu przegrzania. Po drugie, jeśli się zatrzymasz, natychmiast zaczniesz marznąć: w chłodne dni ciało mokre od potu szybko się ochładza i łatwo się przeziębić. Dlatego kurtki do biegania zimą powinny być oddychające.

W specjalistycznej odzieży (a właściwie każdej odzieży do uprawiania sportu i aktywności na świeżym powietrzu) stosuje się wyłącznie materiały oddychające i dużą uwagę przywiązuje się do wentylacji, aby nadmiar ciepła został szybko odprowadzony na zewnątrz. Nie inaczej mają kurtki do biegania zimą.

Kurtka zimowa do biegania - rodzaje

Im lżejsze ubranie, tym łatwiej jest biegać. Lekka kurtka zimowa do biegania ma jeszcze inne zalety: jeśli zrobi ci się za gorąco, zawsze możesz ją zdjąć i włożyć do plecaka, nie odczuwając dodatkowego ciężaru, lub zawiązać ją w talii. Nowoczesna kurtka zimowa do biegania może ważyć niecałe 100 gramów.

Dobrą kurtkę do biegania znajdziesz nie tylko w dziale dla biegaczy, ale także w kolekcjach przeznaczonych dla turystyki, wspinaczki górskiej, a nawet narciarstwa. Wszystkie kurtki można podzielić na cztery duże grupy:

  • Wiatrówki - chronią przed wiatrem.
  • Kurtki membranowe - chronią przed opadami i wiatrem.
  • Kurtki softshell - zapewniają izolację termiczną i względną ochronę przed wiatrem i opadami atmosferycznymi.
  • Kurtki ocieplane - chronią przed zimnem podczas silnych mrozów.

Kurtka zimowa do biegania

Kurtka do biegania zimą damska – wiatrówka

Wiatrówka, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić przed wiatrem. Większość z nich jest w stanie nas też ochronić przed lekką mżawką. Ta kurtka do biegania zimą damska jest odpowiednia przez cały rok, nawet latem, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się biegać w górach: zimne wiatry są tam częstym zjawiskiem.

Wiatrówki do biegania różnych producentów różnią się wagą i przepuszczalnością. To główne czynniki wpływające na cenę i jakość kurtki. Na przykład tania kurtka do biegania zimą damska, wiatrówka będzie słabo oddychała lub w ogóle nie przepuszczała powietrza – bieganie w niej będzie co najmniej niewygodne. Ultralekka, oddychająca wiatrówka wykonana z nowoczesnych materiałów technologicznych nie może być tania.

Doświadczeni biegacze zgodnie twierdzą, że oddychalność wiatrówki i jej wygląd są zawsze priorytetem, a to, którą wybrać, lekką czy ultralekką, zależy od budżetu. Wiatrówki różnią się także elastycznością materiału. Osoby preferujące obcisły krój powinny zwrócić uwagę na rozciągliwe materiały, taka kurtka będzie wygodnie układać się na ciele i nie krępować ruchów. Niektóre wiatrówki są pokryte powłoką hydrofobową (zwykle określaną jako DWR), która powoduje, że kropelki wody spływają z tkaniny. Impregnacja ta nie czyni kurtki całkowicie wodoodporną, ale jest odpowiednia na lekki deszcz.

Membranowa kurtka do biegania zimą męska

Bardziej zaawansowaną wersją wiatrówki jest kurtka membranowa. Całkowicie chroni przed wiatrem i ochroni cię nawet podczas ulewnego deszczu, a nowoczesna, wysokiej jakości membrana dodatkowo dobrze oddycha.

Membranowa kurtka do biegania zimą męska powinna być wybierana pod kątem przepuszczalności pary wodnej. Zwróć uwagę na wskaźnik paro przepuszczalności, czyli zdolność odzieży do oddychania. Mierzona jest w g/m²/24h. Im wyższa wartość pierwszej jednostki miary, tym lepiej. Membranowa kurtka do biegania zimą męska powinna mieć wskaźnik nie mniejszy niż 10 000 g/m²/24h, a najlepiej 20 000-25 000.

Kurtki softshellowe to hybryda warstwy ochronnej i izolacji. Zewnętrzna strona jest wykonana z miękkiego, wiatroszczelnego materiału, wnętrze jest miękkie, ale czasami może nie posiadać izolacji. Odzież typu softshell oddycha znacznie lepiej niż odzież membranowa i jest przyjemniejsza w dotyku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Prawie nie przepuszcza wiatru, ale ma znacznie gorszą wodoodporność. Najczęściej kurtki softshell nadają się tylko na lekki deszcz. Istnieją jednak również modele z membraną, która możesz nosić podczas intensywnych opadów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz