Niedziela, 8 września 2024

W czym biegać jak jest zimno? Strój do biegania w zimie.

11 sierpnia 2022

0

Kiedy mówimy o bieganiu zimą, mamy na myśli trudne warunki pogodowe: krótkie godziny dnia, deszcz lub śnieg, niskie temperatury, śliskie nawierzchnie. Jednak bieganie zimą może być przyjemnością, o ile odpowiednio się ubierzemy.

Co do biegania zimą warto na siebie założyć?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi dotyczącej zimowej garderoby, ponieważ każdy z nas inaczej odczuwa niską temperaturę. Jednak rozumiejąc podstawowe zasady wyboru ubrań do biegania, możesz wybrać dla siebie garderobę, która w różnych konfiguracjach będzie odpowiednia na warunki pogodowe od -20° do 0°.

To, co do biegania zimą jest niezbędne, to odzież, którą można zakładać na warstwy. W odzieży wierzchniej należy wziąć pod uwagę teorię warstw, która dzieli ubrania na trzy warstwy funkcjonalne: odprowadzającą pot, ocieplającą, ochronną. Szyję, głowę i dłonie należy chronić chustą, czapką i rękawiczkami. Wybór butów uzależniony jest od warunków zimowych: temperatury, nawierzchni, opadów. Możesz biegać zarówno w zwykłych modelach letnich, jak i specjalnych zimowych.

Teoria warstw to obecność kilku warstw odzieży, z których każda pełni określoną funkcję i jest noszona w określonej kolejności. Zadaniem wszystkich warstw jest nieprzegrzanie ciała, zatrzymanie naturalnego ciepła, usunięcie już powstałego potu oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Zatem to, co do biegania zimą jest niezbędne to:

• Podstawowa warstwa. Jej główną funkcją jest odprowadzanie potu z organizmu do drugiej warstwy. Bielizna termiczna jest najczęstszym (ale nie jedynym) przykładem tej warstwy. W większości bielizna termiczna nie ma na celu ocieplenia, chociaż istnieją takie modele.

• Ocieplająca warstwa. Jej funkcją jest izolacja termiczna.

• Ochronna warstwa. Jej funkcją jest ochrona. Od deszczu, śniegu, wiatru. Kurtka jest najczęstszym przedstawicielem 3 warstwy.

Komplet do biegania zimą – warstwa podstawowa

Warstwa podstawowa musi być ciasna, w przeciwnym razie „usuwanie” potu ze skóry będzie trudne. Może być wykonana z tkanin syntetycznych (poliester, poliamid, elastan) lub naturalnych (wełna, jedwab). Taki komplet do biegania zimą zawiera koszulki, odpowiednie do biegania latem, jak i jako warstwa bazowa w chłodne dni. Koszulka jest całkowicie syntetyczna (84% poliester/16% elastan), dzięki czemu schnie szybko. Koszulka wykorzystuje technologię minimalizującą zapach i rozprzestrzenianie się bakterii.

Ocieplany komplet do biegania zimą to może być też lekka koszulka kompresyjna z długim rękawem. Wykonana jest również z poliestru i elastanu, dzięki czemu bardzo szybko schnie. Ma również technologię ochrony przeciwsłonecznej i rozprzestrzeniania się zarazków (co hamuje szybkie pojawianie się nieprzyjemnego zapachu). Jako warstwa podstawowa sprawdza się też golf. To świetne rozwiązanie przy zerowych i ujemnych temperaturach, bo pomimo tego, że golf jest cienki, to jest ciepły. Pomimo tego, że wykorzystuje dwie warstwy tkaniny, bardzo szybko schnie. Zaleca się stosowanie go jako pierwszej warstwy, ale można go również nosić jako drugą warstwę.

Jak dobrać buty do biegania zimą?

Buty zimowe do biegania wybierać powinieneś zawsze z uwzględnieniem warunków, w jakich będziesz biegać. Jeśli to możliwe, radzę wykonać biegi testowe w różnych zimowych temperaturach, aby lepiej zrozumieć, czego dokładnie oczekujesz: izolacji, przyczepności, ochrony przed deszczem.

Buty do biegania zimą powinny być ciepłe. Temperatura wówczas jest niższa, więc potrzebujesz izolacji, gdy jest ci zimno/ Zima to więcej opadów (zarówno deszczu, jak i śniegu) lub błota pośniegowego, więc potrzebna jest ochronna cholewka. Nawierzchnia może być mokra, ośnieżona, oblodzona. Dlatego potrzebujesz bieżnika, który utrzyma cię na powierzchni. Buty do biegania zimą, muszą być wygodne. W innym przypadku, szybko stracisz zapał do biegania.

Jaka powinna być kurtka zimowa do biegania?

Powszechnym wyborem zimowych biegaczy jest kurtka zimowa do biegania wykonana z polaru. Najbardziej znana i przystępna cenowo warstwa izolacyjna. Polar (pierwotnie zwany Polar Fleece) został wynaleziony w 1979 roku i jest nadal popularny ze względu na swoje doskonałe właściwości: dobrą izolację termiczną, szybkie „schnięcie”, dobrą oddychalność, niską wagę. Teraz trudno znaleźć producenta, który nie robi rzeczy z polaru, więc są one bardzo przystępne.

Alternatywą jest kurtka zimowa do biegania z ochroną przed wilgocią, która może służyć od jesieni do wiosny. Jednocześnie jest ciepła i wodoodporna. Górna część tej kurtki wykonana jest z wodoodpornego materiału. Posiada kaptur, a materiał spodu kurtki bardzo szybko schnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz