Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów, ze względu na swoją prostotę i dostępność dla wszystkich. Zanim jednak zaczniemy biegać, warto upewnić się, że technika treningu jest odpowiednia do celów, jakie sobie stawiamy.
Aby rozwijać się w takim sporcie jak bieganie i przy jego pomocy kompleksowo rozwijać swoje ciało, samo regularne bieganie to za mało. Trening dla biegacza powinien być prowadzony zgodnie z celem, jaki sobie postawiłeś. Jednak wszyscy powinni przestrzegać tych zasad:
Trening interwałowy to rodzaj treningu na bieżni. Uważa się, że jest to świetny sposób na szybką utratę wagi, rozwinięcie szybkości i zwiększenie wytrzymałości.
Już sama nazwa mówi nam, że kluczową cechą tego typu ćwiczeń cardio jest zamiana interwałów dużej aktywności z odpoczynkiem. Prosty przykład jak mogą wyglądać interwały na bieżni: zamieniasz minutę biegu z maksymalną prędkością na dwie minuty truchtu.
Dzięki temu, że pozwalasz ciału trochę odpocząć, zachowując jednocześnie pewien stopień dynamiki, oddech i tętno wracają do normy. Jednocześnie różne układy ciała pracują tak aktywnie, jak na najbardziej intensywnym etapie treningu. Efektem jest przyspieszone spalanie kalorii w minimalnym czasie.
Kiedy biegniemy na maksymalnych dla siebie prędkościach, organizm próbując poradzić sobie z obciążeniem, zaczyna zużywać tlen i glukozę w przyspieszonym tempie. To właśnie te substancje są potrzebne do utrzymania wydajności mięśni. Oczywiście w takiej sytuacji zapasy tlenu i glukozy szybko się wyczerpują. Dlatego uruchamiane są źródła rezerwowe – organizm pobiera glukozę z warstwy tłuszczowej, spalając ją w ten sposób.Jeśli więc szukasz skutecznego treningu na bieżni, który pomoże ci schudnąć, wypróbuj interwały na bieżni. Pomogą nie tylko pożegnać się z tkanką tłuszczową, ale także rozwinąć wytrzymałość aerobową.
Każdy trening kładzie nacisk na inne elementy biegu. Jeśli twoim głównym celem jest wytrzymałość, zacznij biegać, kontrolując tętno. Aby rozwinąć ogólną wytrzymałość, biegaj od 40 minut do 2-3 godzin, w zależności od poziomu sprawności i celów biegowych, z tętnem do 150 uderzeń na minutę. Jeśli potrzebujesz rozwinąć szybkość, wykonuj przyspieszenia ze wzrostem tętna do 75-90% maksymalnego na dystansie 60-200 m. Z kolei trening siłowy dla biegacza to może być sprint na dystansie 100-800 m z ciężarami, które należy dobrać wspólnie z trenerem. Sama możliwość wystąpienia takiego obciążenia również powinna zostać omówiona ze specjalistą. Trening siłowy dla biegacza to także duża ilość powtórzeń.
Jak powinien wyglądać uniwersalny trening cardio dla biegacza?
Komentarze (0)