Niedziela, 8 września 2024
W sklepach sportowych i specjalistycznych możemy dziś znaleźć wiele rodzajów butów przeznaczonych do biegania. Które będą odpowiednie dla ciebie i czym się kierować przy ich wyborze?
Wybierając buty lekkoatletyczne, pamiętaj, że przód buta powinien dobrze się uginać ze względu na obecność nacięć (rowków) na podeszwie i swobodnie dopasowywać palce bez ich ściskania. Sztywność skarpety w większości modeli jest średnia. Do biegania zaleca się używanie butów z dodatkową ochroną palców. Okolice palców („finger box” – toe box) najczęściej dodatkowo pokryte są kawałkiem z gęstego materiału naturalnego lub sztucznego, a wierzch pozwala butowi „oddychać”.
Środkowa część buta (śródstopie) odpowiada podbiciu stopy. W celu dodatkowego zamocowania można włożyć specjalne płytki. Język zakrywa górną część stopy, dzięki czemu sznurowanie jej nie ociera, a także chroni przed kamykami, piaskiem, brudem. W niektórych modelach język zastępuje „wewnętrzny rękaw” („wewnętrzna skarpeta”). Sznurowadła pomagają dopasować buty lekkoatletyczne do stopy. Są lepsze niż rzepy i zatrzaski. Istnieje wiele opcji sznurowania, ale najczęstsze jest rozwiązanie krzyżowe.
Tył buta odpowiada za wygodę, mocowanie i ochronę pięty. Ciasny wykonany z termoplastycznego materiału zachowuje kształt pięty i zmniejsza ryzyko kontuzji. Specjalne nacięcie na pięcie chroni ścięgno Achillesa.
Podeszwa środkowa, to środkowa warstwa podeszwy, w której zamontowane są elementy amortyzujące, zapewniające stopie bezpieczeństwo podczas biegania, a także wspomniane kolce lekkoatletyczne zapewniające przyczepność. Cechy podeszwy środkowej to:
• Absorpcja obciążeń udarowych (amortyzacja).
• Ochrona przed supinacją, pronacją i skręceniem stopy.
• Zapewnia stopie komfort podczas biegania.
Kolce lekkoatletyczne zapewniają też:
• Przyczepność do nawierzchni dzięki rzeźbie bieżnika (najczęstsza to jodełka).
• Elastyczność buta i dodatkowa amortyzacja w części piętowej dzięki nacięciom elastycznym (pod naciskiem stopy rowki „rozchodzą się” i amortyzują).
• Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z mieszanki odpornych na zużycie kauczuków naturalnych i syntetycznych.
Dobierając buty do biegania w terenie, zwróć uwagę na ich konstrukcje. Istnieją dwie odmiany tego typu obuwia
• Z wyraźnym wzorem bieżnika dla maksymalnej przyczepności na nierównych nawierzchniach.
• Podeszwy, które zapewniają dobrą przyczepność na płaskich powierzchniach. Lepiej nie biegać w trampkach z bieżnikiem po hali i po twardych nawierzchniach ulicy - szybko się zużyją.
Wkładka w takich butach zapewnia komfort stopie i poprawia amortyzację, można ją zdejmować i nie wyjmować. Wykonana jest z gęstego materiału, najczęściej spienionego kauczuku - EVA. W niektórych modelach butów do biegania wkładka wykonana jest z porowatego materiału Memory Foam, który może przyjąć i „zapamiętać” anatomiczny kształt stopy. Dostępne są wkładki z otworami wentylacyjnymi oraz impregnacją antybakteryjną na bazie srebra, która niszczy bakterie - przyczynę nieprzyjemnych zapachów. Wkładki masujące podtrzymują stopę we właściwej pozycji i łagodzą wstrząsy. Buty do biegania w terenie powinny mieć odpowiednio dobrane wkładki. Indywidualne wkładki zapewniają prawidłową pozycję stopy, równomiernie rozkładają obciążenie na staw skokowy. Podczas biegania z takimi wkładkami zmniejsza się obciążenie kręgosłupa i stawów, wzrasta wytrzymałość, zmniejsza się ryzyko kontuzji, a same ruchy stają się lekkie i płynne.
W przypadku butów trailowych ważne jest opadanie z pięty na palce i technika biegania. Buty trailowe dobierane są w zależności od techniki stawiania stopy podczas biegu. Zwykle są trzy rodzaje biegania: postawa pięty i postawa śródstopia lub przodostopia. Podczas biegania na śródstopiu lub przedniej części stopy podeszwa jest bardziej płaska, a amortyzacja znajduje się głównie z przodu.
Buty letnie i wyczynowe są lekkie i przewiewne, łatwo przemiękające. Buty trailowe zimowe i jesienno-wiosenne wykonane są z gęstszych materiałów, które nie przemakają i lepiej zatrzymują ciepło. Niestety nie ma butów do biegania, które jednocześnie dobrze wentylują stopę i nie przemakają. Nawet tkanina Gore-Tex, zaprojektowana, aby rozwiązać ten problem, nie zawsze radzi sobie z nim skutecznie.
Podeszwa butów zależy przede wszystkim od nawierzchni, po której biegamy. W przypadku nieutwardzonych bardziej miękkich gleb, podeszwa zewnętrzna jest sztywniejsza, a bieżnik jest głębszy, aby poprawić odbicie. Bieganie przez las i przy złej pogodzie wymaga jeszcze większego bieżnika, a czasem żelaznych kolców.
Komentarze (0)