Poniedziałek, 24 marca 2025
Istnieją buty zaprojektowane specjalnie do biegania - zmniejszają ryzyko kontuzji i pomagają osiągać dobre wyniki. Jednak aby odpowiednio wybrać obuwie, należy wziąć pod uwagę konstrukcje i charakter stopy.
Buty do biegania (z wyjątkiem niektórych modeli specjalnych) muszą posiadać amortyzację. Powinna ona znajdować się w pięcie podeszwy i w palcach. To, jakie buty do biegania przy supinacji będą odpowiednie, zależy od konstrukcji stopy, ale podeszwa i cholewka tenisówki muszą być elastyczne i miękkie w przedniej części. Podeszwa powinna posiadać odporne na ścieranie gumowe wstawki. Najczęściej umiejscowione są w pięcie oraz na zewnętrznej stronie czubka. Buty do biegania nie powinny być wykonane ze skóry lub innych materiałów słabo oddychających.
Nie wiesz, jakie buty do biegania przy supinacji wybrać? Sztywne elementy cholewki dozwolone są wyłącznie w okolicy pięty. Nie powinny jednak stykać się z nogą, pocierając lub wywierając nacisk na ścięgno Achillesa. Sznurowanie najlepiej umieścić asymetrycznie na tenisówce, bliżej wewnętrznej strony stopy. Dobrze, jeśli pętle sznurowania nie są połączone jednym sztywnym paskiem. Wkładka musi być wyjmowana, aby w razie potrzeby można ją było wymienić na ortopedyczną. Waga butów nie powinna przekraczać 400 gramów.
Jeśli kiedykolwiek kupowałeś buty do biegania, prawdopodobnie słyszałeś terminy „pronacja” i „supinacja”. Występują w diagnostyce medycznej, fizjoterapii, medycynie sportowej i biomechanice jako część analizy chodu. Służy do określenia długości kroku, szerokości chodu, czasu kontaktu stopy z podłożem oraz kątów zgięcia stawów. Dzięki temu możesz indywidualnie dobrać odpowiednie buty do biegania i zapobiec ewentualnym kontuzjom.
Buty supinujące do biegania są odpowiednie dla osób, które mają stromy kąt stopy. Skutkuje to nierównym rozkładem ciężaru i mniej skuteczną amortyzacją na każdym kroku. Jedną z najczęstszych przyczyn ciężkiej supinacji jest zespół pes cavus, gdzie łuk stopy jest wysoki. Jest to jedyny czynnik biomechaniczny, który bezpośrednio wpływa na ryzyko kontuzji podczas chodzenia i biegania.
Buty supinujące do biegania zostały opracowane w wyniku analizy GAIT. Metoda ta jest aktywnie stosowana w medycynie do diagnostyki i oceny pacjentów z różnymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego, kręgosłupa, stawów i mięśni.
Z biegiem czasu analiza GAIT stała się użytecznym narzędziem nie tylko w diagnostyce medycznej, ale także w sporcie wyczynowym: pomaga biegaczom lepiej zrozumieć swój organizm. Uzyskane dane pozwalają na analizę ruchów, dostosowanie techniki biegu i przemyślenie indywidualnego planu treningowego.
Określenie rodzaju chodu jest pomocne przy wyborze butów do biegania. Zatem, jakie buty do biegania przy pronacji będą właściwe? Główną cechą butów jest korekcja ruchów stopy, aby zapobiec kontuzjom i zapewnić komfort podczas chodzenia lub biegania. Pozwala to na złagodzenie nadmiernych napięć w stawach i mięśniach oraz wpływa na wyniki sportowe.
Jeśli nie wiesz, jakie buty do biegania przy pronacji będą najlepszym zakupem, warto przeanalizować swoją technikę biegu. Główny nacisk położony jest na pomiar pronacji, czyli parametru określającego stopień rotacji stopy podczas ruchu. Jest to naturalny proces dla organizmu, jednak u niektórych osób pronacja jest mniej lub bardziej wyraźna.
Badania pokazują, że nawet 70% biegaczy doznaje kontuzji spowodowanych przeciążeniami podczas biegania. Do wewnętrznych czynników ryzyka zalicza się zarówno bezpośrednią mechanikę pronacji stopy, jak i amortyzację buta, których wybór zależy od techniki biegu.
Głównymi parametrami, które wpływają na prawdopodobieństwo kontuzji podczas ćwiczeń, jest poziom amortyzacji oraz spadek, czyli różnica wysokości podeszwy od pięty do palców. Według badań miękkie buty dla pronatorów do biegania i wysoki spadek zmniejszają ryzyko kontuzji.
W przypadku nadpronacji zwykle poleca się buty ze sztywną piętą, co ogranicza nadmierną pronację stopy. Pomoże to zmniejszyć obciążenie stawów i więzadeł. Preferowane są również modele z luźnymi palcami, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca z przodu.
Wybieraj buty dla pronatorów do biegania z grubą, antypoślizgową podeszwą. Poprawi to równowagę i stabilność podczas biegu. Warto także zwrócić uwagę na regularną zmianę butów, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu podeszwy w tych samych miejscach. Nowe buty do biegania tracą nawet połowę swojej amortyzacji po przebiegnięciu 400-800 km, dlatego eksperci zalecają wymianę butów do biegania co 550-800 km.
Komentarze (0)