Niedziela, 8 września 2024
Prawidłowe odżywianie to podstawa każdej aktywności fizycznej, także biegania. Dlaczego ktoś zaczyna odczuwać problemy ze zdrowiem, nawet biegając 5 kilometrów tygodniowo, podczas gdy ktoś czuje się zdrowy, mierząc dystans 60 km w tydzień? Na pierwszy plan wysuwa się odżywianie.
Prawidłowe żywienie biegacza to pokarmy bogate w białko i węglowodany. Na przykład kasza gryczana to niezbędny produkt nie tylko dla biegaczy amatorów, ale także dla profesjonalnych sportowców Ma wiele zalet:
• Gryka jest łatwo przyswajalna przez organizm.
• Jest bezglutenowa.
• Ogromna ilość witamin (B1, B2, B9).
Szczególnie ważne jest, aby jesienią spożywać dużą ilość kaszy gryczanej. Jest idealnym źródłem nie tylko witamin z grupy B, ale także żelaza.
Miód jest przydatny dla biegaczy, ale pod jednym ważnym warunkiem – nie powinien być spożywany później niż 36 godzin przed poważnym startem. Jeśli mówimy o codziennym joggingu, to miód jest odpowiedni dla tych, którzy wolą biegać na czczo. W rzeczywistości bieganie bez śniadania jest niewskazane, ponieważ wówczas tempo metabolizmu spada. Kompromisowym rozwiązaniem byłyby lekkie płatki owsiane z miodem. Innym popularnym zastosowaniem miodu, jeśli chodzi o żywienie biegacza, jest substytut cukru. Miód sprawi, że zapomnisz o słodyczy. Dodatkowo stanie się źródłem dużej ilości szybko przyswajalnych węglowodanów.
Nasiona trudno skojarzyć ze zdrowym stylem życia, ale jest to raczej przykład tego, jak produkt ten padł ofiarą stereotypu. Najbardziej użyteczną rzeczą w nasionach dla biegacza są kwasy tłuszczowe. Nasiona są szybko trawione i pomagają odbudować włókna mięśniowe. Nasiona nie powinny być traktowane jako kompletny produkt w diecie biegowej. Raczej zaleca się tworzenie małych przekąsek z wykorzystaniem nasion. Są zdecydowanie zdrowsze niż batoniki. Uwaga – korzystniejsze dla zdrowia jest stosowanie już obranych nasion.
Aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki i jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego ciała, ważne jest również dostosowanie diety. Odżywianie powinno być kompetentne i zrównoważone. Oczywiście nie należy jeść produktów smażonych, tłustych, mącznych i cukierniczych. Konieczne jest jedzenie ułamkowo i w małych porcjach, a najważniejsze jest białko dla biegacza oraz węglowodany.
Nawet jeśli nie biegasz rano, nie pomijaj śniadania. Obfite i pożywne śniadanie doda ci energii na cały dzień. Będziesz w stanie lepiej kontrolować apetyt w ciągu dnia. Śniadania nie tylko nie można pominąć, ale również warto dobrać do niego odpowiednie produkty. Powinno być bogate w białko dla biegacza i wspomniane już węglowodany. Zwróć szczególną uwagę na jajka – to cenne źródło białka. Oprócz białka śniadanie węglowodanowe nadaje się również dla biegaczy. Są to zboża, produkty pełnoziarniste i niektóre owoce.
Ciało ludzkie składa się głównie z wody. Nic dziwnego, że lekarze i dietetycy zalecają picie wystarczającej ilości płynów, aby przywrócić równowagę wodną. Dla osoby dorosłej średnie dzienne spożycie płynów wynosi 1,5–2 litry. Mówimy o czystej wodzie pitnej, a nie o herbacie, kawie i oczywiście nie o słodkich napojach gazowanych. To ostatnie lepiej jest całkowicie wykluczyć z diety.
Jeśli biegasz, popracuj nad swoimi nawykami żywieniowymi. Jednym z takich nawyków jest jedzenie we właściwym czasie. Nie powinieneś jeść 1,5 godziny przed bieganiem i co najmniej 30-40 minut po nim. Ponadto postaraj się zjeść śniadanie, obiad i kolację mniej więcej w tym samym czasie. Co najważniejsze jedz węglowodany dla biegacza przed treningiem
1,5 godziny przed bieganiem, zaleca się spożywanie węglowodanów. Nie chodzi tu o węglowodany proste, ale o węglowodany dla biegacza złożone. To one na długo zachowują uczucie sytości, mają wysoką wartość energetyczną i dodają energii. W tym celu odpowiednie są batony czekoladowe, suszone owoce, orzechy, miód, makaron z pszenicy durum, brązowy ryż, jogurt z kulkami ryżowymi.
Ważne jest, aby dobrze się odżywiać nie tylko przed ale i po treningu. Nie możesz więc jeść od razu po biegu, ale możesz zawsze wypić szklankę wody lub soku. Taka szklanka wody może zawierać zioła dla biegaczy takie jak mięta, ale też inne. Po pewnym czasie konieczne będzie „zamknięcie okna węglowodanów”. Co to znaczy? Intensywna aktywność fizyczna powoduje, że po nich przez krótki czas organizm kompensuje zapasy glikogenu w organizmie. Jeśli nie jesz, zrobi to kosztem białka.
Kiedy i jak należy „zamknąć okno węglowodanów”? Należy to zrobić nie wcześniej niż 20 i nie później niż 40 minut po treningu. Niektórzy sportowcy jedzą po prostu banany, a niektórzy gotują płatki zbożowe z mlekiem, orzechami i owocami, do których dodają zioła dla biegaczy.
Komentarze (0)