Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest najprostszym, bardzo przyjemnym i niezwykle popularnym sportem. Biegać może przy tym praktycznie każdy niezależnie od tego w jakim jest wieku. Trening biegowy przynosi wiele korzyści, wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Na bieganie decydują się często osoby, które chcą, aby ich sylwetka wyglądała bardziej korzystnie, w związku z tym pojawia się pytanie o to, jak bieganie zmienia sylwetkę.
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w strój sportowy oraz buty do biegania i zacząć biegania? Trening biegowy przynosi tak wiele korzyści, że rozpoczęcie treningu biegowego jest naprawdę dobrą decyzją. Przede wszystkim trening biegowy jest niezwykle korzystny dla serca i układu krążenia – regularny trening reguluje tętno, przyczynia się do jego spadku, dzięki czemu łatwiej jest walczyć z nadciśnieniem. Jeżeli będziesz regularnie trenować, znacznie zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby serca, w tym także na zawał. Podczas treningu biegowego pracuje wiele grup mięśni, w efekcie po regularnych treningach następuje poprawa ogólnej kondycji ciała. Bieganie poprawia nastrój, pomaga zredukować stres i napięcie, wpływa więc pozytywnie na umysł. Wreszcie podkręca metabolizm i pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ułatwia więc walkę z nadwagą i otyłością.
Podczas biegu kalorie spalane są niezwykle intensywnie, do tego następuje przyspieszenie metabolizmu, co jak już wspominaliśmy, wspomaga proces odchudzania. Jak bieganie zmienia sylwetkę? Regularnie trenując możesz liczyć na to, że z czasem Twoja sylwetka zacznie się zmieniać. Z uwagi na to, że podczas biegania angażowanych jest wiele grup mięśni, najbardziej zaangażowane są mięśnie nóg – pośladki, uda i łydki. W trakcie biegania mocniej pracują również mięśnie brzucha, które stabilizują naszą postawę oraz wspierające nasz ruch mięśnie ramion. Regularne treningi biegowe przyczyniają się do wzmocnienia nie tylko mięśni nóg, ale także pośladków oraz brzucha. W trakcie biegu angażowane są również mięśnie gładkie, z czasem więc poprawia się postawa ciała. Zastanawiasz się, czy bieganie wyszczupla? Tak, gdyż podczas intensywnego biegu możesz spalić nawet do 1000 kalorii, do tego regularne treningi biegowe zwiększają wydolność metaboliczną, czego skutkiem jest bardziej efektywne wykorzystywanie przez organizm jako źródła energii. Jeśli do tego trening biegowy połączysz ze zrównoważoną dietę, już nie będziesz zastanawiać się, czy bieganie wyszczupla, bo przekonasz się, że Twoja waga spada.
Zdecydowałaś się na rozpoczęcie treningów biegowych, bo zależy Ci na tym, aby Twoja sylwetka prezentowała się lepiej? Zastanawiasz się, jak bieganie wpływa na pośladki? Podczas biegu pracują nie tylko mięśnie stóp, ale także przednie mięśnie ud, tylne części ud i łydek, mięsień dwugłowy uda, skośne i proste mięśnie brzucha, bicepsy i tricepsy czyli mięśnie ramion. Pośladki podczas bieganie odgrywają bardzo ważną rolę – odpowiadają za utrzymanie nóg, tułowia oraz miednicy na tym samym poziomie – jeśli będziesz mieć silne pośladki, zmniejszysz ryzyko kontuzji. Jak bieganie wpływa na pośladki? Po kilku czy kilkunastu treningach biegowych zauważysz, że Twoje pośladki stały się bardziej jędrne. Z czasem staną się też bardziej krągłe i uniesione,będą się więc prezentować znacznie lepiej. Dodajmy jeszcze, że trening biegowy pomaga zredukować cellulit. Jak bardzo zmienią się Twoje pośladki po kilku tygodniach biegania zależy od intensywności treningu, czasu jego trwania, techniki biegu oraz rodzaju terenu, po którym biegasz.
Chętnie rozpoczęłabyś trening biegowy, ale obawiasz się, że po kilku tygodniach biegania dojdzie do pogrubienia ud? Jeśli chodzi o to, czy bieganie pogrubia uda, to nie ma żadnych dowodów na to, że trening biegowy sprawia, że uda stają się grubsze, a wręcz przeciwnie. Jeśli trening biegowy połączysz z racjonalną, urozmaiconą dietą, nastąpi redukcja tkani tłuszczowej na różnych częściach ciała, a więc także na udach. Oczywiście jeżeli Ci na tym, aby odchudzić uda, musisz trenować regularnie przez dłuższy czas, czyli musisz biegać przynajmniej dwa, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Ponadto, jeżeli chcesz mieć szczupłe uda, każdy Twój trening powinien trwać przynajmniej godzinę, gdyż spalanie tkani tłuszczowej zaczyna się mniej więcej po czterdziestu minutach, staraj się także biegać na długich dystansach.
Komentarze (0)