Niedziela, 8 września 2024
Legginsy do biegania to niezbędny element garderoby każdego uprawiającego sport na świeżym powietrzu. Całkowicie zakrywają powierzchnię nóg i okolic miednicy, chronią organizm przed wychłodzeniem niezależnie od intensywności ruchu.
W przeciwieństwie do spodni legginsy dopasowują się do ciała. W teorii warstwowej odzieży do biegania legginsy do biegania męskie są prawie zawsze pierwszą, a często jedyną warstwą stykającą się ze skórą. W związku z tym przy wyborze konkretnego modelu istotne będą warunki atmosferyczne oraz czynniki wpływające na biegacza:
Biorąc pod uwagę te dane, legginsy do biegania męskie dobierane są pod kątem właściwości materiałów, z których są wykonane. Na przykład obecność izolacji lub ochrony przed wiatrem, grubość i gęstość materiału jako całości. Drugorzędnymi czynnikami wpływającymi na wybór danego modelu są cechy techniczne legginsów.
Przy wyborze zwróć uwagę na długość i rozmiar. Jeśli twój wzrost jest wyższy niż przeciętny i masz raczej szczupłą budowę ciała, niektóre modele mogą być za krótkie, a jednocześnie źle dopasowane do talii. Z tego powodu wskazane jest każdorazowe przymierzanie legginsów. Odpowiednim modelem są też legginsy do biegania 3/4 męskie.
Upewnij się też, że dany model ma wszytą elastyczną opaskę w talii. W zależności od rodzaju może być wszyta wewnątrz paska z możliwością wiązania węzła lub może być solidnym szerokim elastycznym paskiem podkreślającym talię. Z kolei zamki błyskawiczne znacznie ułatwią proces zmiany ubrania. Niekiedy przydadzą się kieszenie. Ich wielkość, kształt i lokalizacja mogą się znacznie różnić. Najczęściej legginsy do biegania 3/4 męskie mają kieszonkę z tyłu. Istnieją również modele z kieszenią przednią – najczęściej są to legginsy zaprojektowane do narciarstwa biegowego, czasem z kieszenią z boku bioder.
Ze względu na twój komfort legginsy powinny zapewniać wsparcie dla mięśni. Może mieć charakter ogólny, ze względu na właściwości materiałów, lub strefowy. Najprostsze legginsy do biegania męskie krótkie praktycznie nie zapewniają wsparcia, a jeśli już, to jest ono na tyle znikome, że nie wpływa na wyniki sportowe. Bardziej profesjonalne modele często mają strefową kompresję grup mięśni najbardziej zaangażowanych w pracę - ud, podudzi.
Istotne znaczenie ma też jakość szwu. W wysokiej jakości legginsach są one płaskie i niemal niezauważalne. Legginsy do biegania męskie krótkie powinny być właściwie nieodczuwalne podczas ruchu.
To element garderoby, którego nie należy odczuwać na ciele podczas ruchu. Dlatego przy ich wyborze należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wykonaniu szwów, szczególnie w okolicy pachwiny. Większość modeli ze średniego i wyższego segmentu cenowego ma szwy, których w ogóle nie będziesz wyczuwać.
Legginsy do biegania muszą w jakiś sposób odprowadzać nadmiar ciepła wytwarzanego przez organizm. Niektóre modele robią to lepiej, inne gorzej. Właściwości wentylacyjne są prawie zawsze bezpośrednio związane z ceną. Poprawa właściwości wentylacyjnych może mieć charakter strefowy lub ogólny. W żadnym wypadku nie należy wybierać modeli, w których skóra się poci. Umiarkowaną potliwość obserwuje się najczęściej w okolicy lędźwiowej, gdzie zaawansowane modele często posiadają specjalne wstawki wentylacyjne.
Tym, którzy biegają przez cały rok, zaleca się posiadanie przynajmniej dwóch modeli legginsów. Pierwsze legginsy do biegania męskie zimowe przeznaczone są na temperatury od +10°C do -5°C. Ten model nie musi być wyposażony w izolację czy ochronę przed wiatrem. O wiele ważniejsza jest łatwość użytkowania: obecność wygodnej kieszeni zapinanej na zamek, odpowiedni krój i rozmiar.
Miłośnikom biegania z dodatkowymi obciążeniami siłowymi, oprócz regularnego joggingu, można polecić legginsy do biegania męskie zimowe z lekkim uciskiem na mięśnie ud i łydek. Punkt kompresji ma na celu wsparcie i przyspieszenie regeneracji mięśni, aby zwiększyć wytrzymałość. To rozwiązanie dla osób trenujących i rywalizujących w trudnym terenie.
Drugi model to legginsy zimowe lub wiatroszczelne. Model ten nadaje się do biegania zimą w temperaturach poniżej -5°C. Można go stosować zarówno jako pojedynczą warstwę, jak i jako drugą warstwę. Wybierając model, zalecamy wzięcie pod uwagę wszystkich cech pierwszych legginsów, z wyjątkiem być może wagi i obecności kompresji. Zimowe modele ocieplane są zawsze cięższe i nie mają wyraźnej kompresji, z wyjątkiem tej lekkiej, jaką może zapewnić materiał.
Komentarze (0)