Niedziela, 8 września 2024
Bieganie to sport, na który wyjątkowo często decydują się osoby, które chcą skutecznie i w miarę szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Na biegowy trening decydują się kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi. Pojawia się jednak pytanie o jakiej porze dnia najlepiej biegać? Biegać możesz zarówno rano, jak i wieczorem. Wszystko zależy od tego, jaki cel Ci przyświeca. Zarówno bieganie rano, jak i wieczorem ma mnóstwo zalet. Zobaczmy, kiedy biegać, aby schudnąć, a kiedy, aby się zrelaksować.
Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie porę biegania, określ swój cel treningowy. Bieganie wieczorem przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych. Jeśli będziesz biegać wieczorem, dotlenisz swój organizm, co przełoży się na zdrowszy i bardziej komfortowy sen. Podczas wieczornego biegu zmniejsza się poziom kortyzolu w organizmie. Biegając wieczorem łatwiej pozbędziesz się stresu i szybciej zrelaksujesz po całym dniu w pracy. Z kolei poranny trening da Ci energię na cały dzień. Poranny trening przyspiesza też metabolizm, co oznacza, że łatwiej pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Jak widzisz, zarówno wieczorny, jak i ranny trening ma wiele plusów.
Dietetycy i lekarze zakładają, że wieczorna aktywność fizyczna nie jest tak efektowna w odchudzaniu, jak trening poranny. Rankiem metabolizm jest szybszy, a to znaczy, że możesz spalić więcej tkanki tłuszczowej. Nie znaczy to jednak, że biegając wieczorem nie schudniesz. Jeśli będziesz stosujesz odpowiednią dietę, nie musisz zastanawiać się nad tym, czy bieganie wieczorem odchudza. Pamiętaj, że tkankę tłuszczową spalisz tylko wtedy, gdy będziesz biegać odpowiednio długo, regularnie i dość wolno. Jeżeli chcesz schudnąć, to Twój trening powinien trwać co najmniej trzydzieści minut. Dlaczego tyle? Organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową po mniej więcej dwudziestu minutach treningu. Oczywiście z czasem trening możesz wydłużyć do godziny, a nawet dwóch. Biegając regularnie, (jeżeli możesz biegaj każdego dnia) po miesiącu zrzucisz około czterech kilogramów – oczywiście przy zbilansowanej diecie 2000 kcal.
Wszystko zależy od Twoich preferencji. Rankiem możesz mieć trudności z tym, aby wstać z łóżka. Z kolei późnym popołudniem czy wieczorem możesz być zbyt zmęczony, aby wyjść na trening. Z drugiej jednak strony Twój wieczorny trening będzie mógł trwać dłużej, bo już nigdzie nie będziesz się spieszyć. Pamiętaj, że niezależnie od tego czy będziesz biegać rano, czy wieczorem będzie to korzystne dla Twojego zdrowia. Biegając, nie tylko spalisz dużo kalorii, ale także poprawisz wydolność i kondycję swojego organizmu. Dotlenisz też organizm i unormujesz ciśnienie krwi, wzmocnisz również stawy.
Bieganie rano na czczo ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Na trening przed śniadaniem wyjątkowo często decydują się osoby, które chcą schudnąć. Organizm podczas biegania czerpie energię na innych zasadach po jedzeniu, a na innych, gdy biegasz na czczo. W pierwszym przypadku energię czerpie przede wszystkim z glikogenu, który jest zmagazynowany w wątrobie mięśniach. Dopiero, gdy zapasy te wyczerpią się (następuje to po około dwudziestu minutach treningu), zaczyna zużywać tkankę tłuszczową. Rankiem stężenie glikogenu jest bardzo niskie, dlatego też zostaje on szybko zużyty i organizm musi zacząć czerpać energię z tkanki tłuszczowej. Trening na czczo przyspiesza się jej spalanie. Nie jest jednak pozbawiony wad. Biegając na czczo możesz szybciej się zmęczyć i stracić koncentrację, a wtedy łatwiej o kontuzję.
Trening biegowy dwa razy dziennie nie jest zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalnych biegaczy. Amatorzy jednak rzadko decydują się na bieganie rano i wieczorem, bo na ogół brakuje im czasu na dwa treningi. Jeśli masz czas, to oczywiście możesz biegać dwa razy dziennie. Taki trening nie ma żadnych wad, ma za to wiele zalet. Decydując się na podwójny trening szybciej spalisz tkankę tłuszczową. Łatwiej Ci też będzie zrobić dwa treningi na krótszym dystansie niż jeden na długim. Oczywiście między jednym a drugim treningiem musisz mieć czas na odpoczynek i regenerację organizmu. Minimalna przerwa między pierwszym a drugim treningiem to sześć godzin. Pamiętaj, że dwa treningi dziennie są dobre dla doświadczonych biegaczy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, jeden trening dziennie -rano bądź wieczorem - w zupełności Ci wystarczy.
Komentarze (0)