Niedziela, 8 września 2024
Przebiegnięcie maratonu lub innego biegu to świetny pomysł zarówno dla początkującego amatora, jak i zaawansowanego biegacza.
Kultura biegania nie stoi w miejscu, a liczba różnych startów rośnie z roku na rok. Kalendarz biegowy w Polsce jest bogaty, a same maratony w naszym kraju cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to:
• Wysoki poziom organizacji, nieustępujący jakością najlepszym światowym wyścigom.
• Niski koszt uczestnictwa.
• Dogodna dostępność komunikacyjna.
• Łatwo znaleźć hotel lub apartament w bardzo atrakcyjnej cenie nawet w kategoriach najpopularniejszych imprez biegowych.
Kalendarz biegowy w Polsce jest bogaty, także dlatego, że nasz kraj charakteryzuje się przeważnie płaskim terenem, z wyjątkiem gór na południu kraju, co sprawia, że wyścigi miejskie są dość wygodne do pokonywania. Przedstawiamy Państwu wybór najciekawszych imprez biegowych w głównych miastach Polski.
Jednym z najważniejszych jest Orlen Maraton Warszawski, odbywający się pod koniec kwietnia. W Warszawie odbywają się dwa główne maratony w Polsce 2022 i oba zasługują na uwagę. Dystans Orlen Maratonu Warszawskiego zmienia się co roku nieznacznie. W 2022 roku uczestnicy przebiegną przez 5 dzielnic miasta: Stare Miasto, nowoczesny Mokotów, zielony i zadbany Ursynów i Wilanów, a Pragę. Kolejnym biegiem odbywającym się w Warszawie jest PZU Maraton Warszawski. Odbywa się pod koniec września i uczestniczy w nim co roku około 6000 osób. Jeśli chodzi o maratony w Polsce 2022 to najstarszy maraton, który po raz pierwszy odbył się w 1979 r. Organizatorzy postawili sobie ambitny cel – wystartować w najbliższych latach w pierwszej piątce maratonów w Europie. Zapewne z tego powodu koszt udziału jest zauważalnie wyższy niż w innych polskich zawodach. Maraton jest oznaczony przez IAAF Bronze Label Road Races.
Udając się na południe, możemy wziąć udział w PKO Wrocław Nocnym Pół maratonie. Bieg odbywa się w połowie czerwca i jest jednocześnie jednym z najbardziej masowych biegów w Polsce pod względem liczby uczestników. Startowi o godzinie 22:00 towarzyszą fajerwerki.
Parki, mosty ze specjalnie zainstalowanym oświetleniem, centrum biznesowe Sky Tower, głośna muzyka i wsparcie kibiców oraz epicki finisz na Stadionie Olimpijskim – to wszystko może śmiało można porównać z weekendem maratońskim w Berlinie. Ten pół maraton cieszy się dużą popularnością wśród Polaków.
Triathloniści mogą również cieszyć się wspaniałymi wydarzeniami sportowymi w Polsce. Kalendarz biegów górskich to między innymi IRONMAN Gdynia w sierpniu czy 5150 Warsaw w czerwcu. Jednak najbardziej znanym jest Bieg Tatrzański, który jest częścią Pucharu Wyścigu Świata w Biegach Górskich. Maraton ten jest częścią kalendarza ogłoszonego przez Światowe Stowarzyszenie Biegów Górskich (WMRA).
Pasmo górskie jest najwyższym w Karpatach, które obejmują Polskę i Słowację. Okolica jest wspaniała do uprawiania sportów górskich, a samo centrum wyścigów znajduje się w Zakopanem. Następnie trasa prowadzi przez Przełęcz Kondracką i Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i Hali Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Starorobociańską i Chochołowską do mety na Siwej Polanie.
Nie tylko Wrocław czy Warszawa mogą pochwalić się wydarzeniami sportowymi. Mniej znane maratony polskie odbywają się w Krakowie. To PZU Cracovia Maraton pod koniec kwietnia. Dystanse to 42 km, 10 km (bieg nocny) Koszt uczestnictwa: 70-150 zł.
Mimo, że trasa maratonu jest wytyczona w taki sposób, że biegacze pokonują kilka odcinków dwa razy – tam i z powrotem, na pewno nie będziecie się nudzić na trasie, jest co zobaczyć. Miasteczko startu i mety znajduje się tuż przy centralnym placu Rynku, więc początek i koniec trasy wiedzie przez najpiękniejsze miejsca, w tym słynny Wawel. Dalej uczestnicy maratonu w Krakowie robią małą pętlę wokół ogromnego zielonego pola – tu mieszkańcy miasta lubią wypoczywać na łonie natury, a teraz bulwary wiślane.
Maratony polskie mają miejsce też w Łodzi. To DOZ Maraton Łódź w połowie kwietnia. Dystans to: 42 km, 21 km, 5 km. Opłata za uczestnictwo: 29-250 zł. Dystans maratonu został warunkowo podzielony na 7 różnych kierunków muzycznych: muzyka klubowa, rock, jazz, folk, pop i inna muzyka świata. 50 punktów wsparcia pomoże maratończykom szybciej i przyjemniej dotrzeć do mety. Maraton jest oznaczony przez IAAF Bronze Label Road Races. Warto też wziąć udział w PKO Poznań Maraton w połowie października. Także ten maraton jest oznaczony przez IAAF Bronze Label Road Races.
Komentarze (0)