Niedziela, 8 września 2024

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy?

6 lipca 2024

0

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności na świeżym powietrzu. Nie bez powodu bieganie cieszy się taką dużą popularnością – tej rodzaj aktywności zapobiega chorobom i układu krążenia oraz podnosi metabolizm, co ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi. Do tego podczas treningu biegowego pracuje wiele grup mięśni, w efekcie ulegają one wzmocnieniu. Jak każdy rodzaj sportu, także bieganie wiąże się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Zobacz, jakie urazy najczęściej zagrażają biegaczom.

Kontuzje biegaczy łydka – jakie mają przyczyny?

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości wśród biegaczy jest ból łydek. Przyczyn bólu łydek po biegu jest kilka, dolegliwość ta może pojawić się na skutek zbyt intensywnego treningu albo świadczyć o naciągnięciu bądź nadwyrężeniu ścięgna Achillesa. Kontuzje biegaczy łydka może być również oznaką żylaków albo zakrzepicy. Ból łydki, który pojawia się po treningu może świadczyć także o niedoborach magnezu, wapnia albo potasu, może być także efektem odwodnienia organizmu. Kontuzje biegaczy łydka będące efektem naderwania ścięgna Achillesa są niezwykle bolesne. Mogą przytrafić się nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym biegaczom, do tego urazu może bowiem dojść na przykład na skutek gwałtownej zmiany kierunku biegu.

Jakie są przyczyny kontuzji kolana u biegaczy?

Po bieganiu często pojawia się nie tylko ból w łydce, ale także w kolanie. Na tę dolegliwość także mogą uskarżać się zarówno początkujący, jak i profesjonalni biegacze. Kontuzje biegaczy kolano objawiają się bólem nad kolanem lub po jego bocznej stronie. Ból ten nasila się podczas aktywności fizycznej, a w szczególności podczas biegania i schodzenia po schodach. Kontuzje biegaczy kolano mają wiele przyczyn, jedną z tych występujących najczęściej jest zła technika biegu. Tego typu kontuzja najczęściej jest skutkiem nieodpowiednio dobranego obuwia bądź przetrenowania. Leczenie tej kontuzji polega przede wszystkim na rehabilitacji, dolegliwości bólowe zmniejszają też zimne okłady. Oczywiście do czasu wyleczenia kontuzji musisz zrezygnować z biegania.

Biegacz podczas treningu

Kontuzje biegaczy stopa – czy można ich uniknąć?

Stopy biegaczy są bardzo mocno narażone na kontuzje. Najczęściej występujące kontuzje biegaczy stopa to tak zwana ostroga piętowa – dolegliwość w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy. Znaczniej rzadziej biegacze uskarżają się na złamania zmęczeniowe. O zapaleniu rozcięgna podeszwowego stopy świadczy ból w okolicy środka podeszwy, może on też pojawić się w okolicy guza piętowego. Kontuzje biegaczy stopa mogą być nie tylko skutkiem nieprawidłowo dobranego obuwia, może je spowodować także nadmierne przeciążenie podczas treningu. Przyczyną dolegliwości w obrębie stopy mogą być także deformacje stopy, które często pojawiają się wraz z wiekiem, przyczyną bolesnych dolegliwości może być na przykład koślawy paluch.

Kontuzje biegaczy biodro - co je powoduje?

Podczas treningu biegowego może dojść do kontuzji biodra. Są one zbudowane z wielu elementów, kontuzji może ulec każdy z nich. Kontuzje biegaczy biodro mogą wystąpić nie tylko u osób biegających na długich, ale także na krótkich dystansach. Urazem, który pojawia się u długodystansowych biegaczy jest zapalenie kaletki krętarza większego. Uraz ten objawia się bólem z boku biodra, utrudnia przy tym nie tylko bieganie, ale także chodzenie. Zapalenie mięśnia gruszkowatego jest kolejną, często występującą kontuzją u biegaczy. W czasie treningu biegowego musisz liczyć się także z tym, że doznasz urazu mięśni rotatorów biodra, do których zalicza się między innymi mięśnie pośladkowe. Zapalenie mięśnia gruszkowatego to także kontuzje biegaczy biodro, które są diagnozowane stosunkowo często. Do tego urazu może dojść zarówno na skutek niewłaściwej techniki biegu, jak i przetrenowania.

Jakie są objawy kontuzji kostki po treningu biegowym?

Osoby, które decydują się na trening biegowy często uskarżają się na urazy kostki. Kontuzja kostki po bieganiu zdecydowanie najczęściej przytrafia się początkującym biegaczom, co nie oznacza, że uraz stawu skokowego nie dotknie zaawansowanego biegacza. Kontuzja kostki jest urazem mechanicznym, jego skutkiem może być zwichnięcie albo skręcenie kostki. Kontuzja kostki po bieganiu objawia się opuchlizną, możesz mieć także problemy z poruszaniem stopą, w okolicach kostki może się też pojawić zasinienie. Aby doszło do takiego urazu wystarczy potknięcie. W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne są zimne okłady, gdy zaś doszło do skręcenia kostki niezbędna będzie jej stabilizacja – możesz mieć założony opatrunek gipsowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz