Niedziela, 8 września 2024

Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez biegaczy?

16 lipca 2024

0

Bieganie to rodzaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, który przynosi wiele korzyści organizmowi. Poza tym jest to aktywność nie wymagająca posiadania specjalistycznego sprzętu – wystarczy kupić odpowiednie buty i już można zacząć biegać. Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym, czy początkującym biegaczem, nie możesz zapomnieć o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest prawidłowe odżywianie. Podpowiemy Ci, jak zdrowo się odżywiać.

Jakie są błędy żywieniowe najczęściej popełniane przez biegaczy?

Być może decydując się na rozpoczęcie treningów biegowych nie wiesz, że prawidłowy sposób odżywiania się pomoże Ci uniknąć kontuzji oraz sprawi, że Twój trening będzie bardziej efektywny. Zastanawiasz się, jak zdrowo się odżywiać? Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby Twoja dieta była bogata w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. Staraj się wykluczyć lub przynajmniej mocno ograniczyć cukier, sól praz produkty, które są bogatym źródłem tłuszczy nasyconych. Nie możesz też zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – staraj się dostarczać swojemu organizmowi wodę, która zawiera duże ilości minerałów, możesz oczywiście pić również napoje izotoniczne. Nigdy nie wychodź biegać od razu po skończeniu posiłku, odczekaj przynajmniej trzy godziny – dłużej musisz odczekać, jeżeli Twój posiłek składał się z ciężkostrawnych potraw.

Jakich produktów unikać przed treningiem biegowym?

Błędy żywieniowe biegaczy można szybko wyeliminować. Jeżeli chcesz ich uniknąć, staraj się unikać spożywania przed treningiem produktów, które są bogate w błonnik – zalicza się do nich między innymi ciemne pieczywo. Nie wskazane jest także spożywanie cebuli, grochu, fasoli, produktów mlecznych i napojów gazowanych. Na krótko przed treningiem zrezygnuj też z jedzenia grzybów. Błędy żywieniowe biegaczy to przede wszystkim spożywanie ciężkostrawnych i nadmiernie tłustych posiłków. Po tłustym i do tego jeszcze obfitym posiłku poczujesz się zmęczony i senny, trening zamiast być przyjemnością stanie się katorgą. Tłuszczy oczywiście nie możesz całkowicie wyeliminować, ale wybieraj zdrowe – oliwę, oleje roślinne, awokado, orzechy. Zadbaj o urozmaicone posiłki przygotowane ze świeżych i zdrowych produktów. Dieta a bieganie pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej wagi lub pozbyciu się zbędnych kilogramów, z prawidłowo ułożoną dieta łatwiej zrealizujesz swój plan treningowy.

Zdrowe przepisy dla biegaczy

Dieta a bieganie: jak ułożyć prawidłową dietę?

Prawidłowo skomponowana dieta dla biegacza powinna zawierać:

  • węglowodany (55- 75%);
  • białka (10 – 15 %);
  • tłuszcze (15 – 30%).

Jeżeli zachowasz takie proporcje poszczególnych składników, dostarczysz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii. W Twojej domowej spiżarni powinno znaleźć się chude mięso, tłuste ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mleko i jego przetwory (także te fermentowane), warzywa zarówno surowe, jak i mrożone oraz soki owocowe i warzywne. Z owoców biegaczom szczególnie polecane są banany i wiśnie. Zdrowe przepisy dla biegaczy znajdziesz dzisiaj z łatwością w Internecie na stronach poświęconych bieganiu.

O czym każdy biegacz powinien pamiętać?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem, musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko podczas treningu, ale podczas całego dnia. Jeżeli Twój trening trwa dłużej niż godzinę, to na każdą godzinę biegu musisz wypić 0,7 – 0, 9 litra. |W przypadku, gdy trenujesz krócej, nie musisz uzupełniać płynów w jego trakcie. Zawsze pij powoli i małymi łukami, pozwoli Ci to uniknąć dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Nie zapomnij o nawodnieniu organizmu po zakończeniu treningu. Pamiętaj, że są produkty spożywcze, które regulują pracę hormonów, zwiększają wydolność naczyń krwionośnych czy dodają energii. Dieta a bieganie są ze sobą mocno powiązane. W Twoim jadłospisie może się znaleźć między innymi gorzka czekolada – im więcej będzie ona zawierała kakao, tym lepiej. Czekolada o wysokiej zawartości kakao jest bogatym źródłem magnesu, potasu i żelaza, zawiera także węglowodany i kofeinę, szybko więc dostarcza energii. Zdrowe przepisy dla biegaczy często zawierają buraki. To popularne warzywo jest dla biegaczy szczególnie cenne: pomaga usunąć wolne rodniki, których duże ilości powstają w czasie treningu, zwiększa wydolność naczyń krwionośnych, ułatwia regenerację organizmu po wysiłku oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Wprowadź do swojej diety zioła, do tych korzystnych dla biegaczy zalicza się między innymi bazylia, czystek, głóg.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz