Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest niezwykle popularną formą aktywności fizycznej przynoszącą wiele korzyści zdrowotnych. Jak każdy trening, bieganie wymaga odpowiedniego przygotowania – tylko w ten sposób można uniknąć kontuzji. Początkujący biegacze często jednak popełniają wiele błędów, w efekcie ich treningi są mniej efektywne. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy początkujących biegaczy. Znając je możesz ich uniknąć, dzięki czemu Twoje treningi będą nie tylko efektywne, ale także przyjemne.
Zastanawiasz się nie tylko nad tym, jakie są błędy początkujących biegaczy, ale także nad tym, czy można ich unikną? Wielu błędów, które popełniają początkujący biegacze da się uniknąć i to bez wkładania w to dużego wysiłku. Do błędów, które najczęściej popełniają początkujący biegacze zalicza się między innymi brak planu treningowego. Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu założonego celu, chcesz uniknąć przetrenowania, co często kończy się urazem, musisz stworzyć sobie plan treningowy. Jak uniknąć błędów podczas biegania? Dopasuj stopień intensywności treningu do swoich umiejętności – początkujący biegacze często wybieraj zbyt długą i trudną trasę. Przygodę z bieganiem zaczynaj od krótszego dystansu i prostej trasy. Zastanawiasz się, jak uniknąć błędów podczas biegania? Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce, do biegu musisz się także odpowiednio przygotować. Przygotowanie do treningu biegowego obejmuje między innymi odpowiednio skomponowany posiłek. Nie może on być ciężkostrawny i obfity, dobrze skomponowany posiłek przed treningiem powinien Ci dostarczyć energii.
Brak rozgrzewki czy planu treningowego to nie jedyne błędy początkujących biegaczy. Początkujące biegacze często nie przestrzegają odpowiednio zbilansowanej diety. W Twoim menu biegacza koniecznie muszą znaleźć się węglowodany będące źródłem energii dla mięśni. Bardzo dobrym źródłem węglowodanów są ziemniaki, ryż, kasze, pieczywo, makarony i owoce. Pamiętaj także o tym, że odpowiednio zbilansowany posiłek musi Ci dostarczyć także białka i zdrowych tłuszczy. Posiłek musisz zjeść na dwie, trzy godziny przed treningiem. Jak zapobiegać kontuzjom podczas treningu biegowego? Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu nie tylko podczas treningu, ale przez cały dzień. Po treningu wypij tyle płynów, ile mniej ważysz.
Najczęściej kontuzje biegaczy dotyczą nóg, nie ma w tym nic dziwnego, gdyż podczas biegu to właśnie nogi wykonują najbardziej intensywną pracę. Niektóre kontuzje dotykające osoby trenujące bieganie są na tyle poważne, że wymagają leczenia operacyjnego i długiej rehabilitacji, ale są też takie, które mijają bez poważniejszych komplikacji. Kontuzje biegaczy są skutkiem nieodpowiednio dobranych butów, braku rozgrzewki czy przetrenowania, ale mogą być także skutkiem zwykłego pecha – czasem wystarczy się potknąć, aby doznać urazu kostki. Często spotkane kontuzje biegaczy dotyczą ścięgna Achillesa. Kontuzja ta może być skutkiem biegania po twardym podłożu. Na skutek zbyt intensywnego treningu może dojść także do kontuzji kolana, przypadłością, która często dotyka biegaczy jest również kontuzja częściowego uszkodzenia mięśnia brzuchatego łydki. Objawem tego urazu jest ostry, nagły ból z tyłu kolana. Dolegliwości bólowe są przy tym na tyle silne, że uniemożliwiają dalszy trening. Jak zapobiegać kontuzjom? Każdy trening biegowy poprzedź rozgrzewką, dostosuj trening do możliwości swojego organizmu. Zadbaj także o odpowiednie buty i ubranie.
To, czy pokochasz bieganie zależy od tego, czy wybierzesz odpowiednie buty i ubranie. Szczególnie ważne są buty – prawidłowo dobrane powinny zapewnić Ci dobrą amortyzację. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem, wybierz buty, które szczególnie dobrą amortyzację posiadają w obrębie śródstopia i pięty. Wybierając buty pod uwagę weź rodzaj nawierzchni, po której będziesz biegać. W sprzedaży znajdziesz buty przeznaczone do biegania po utwardzonych powierzchniach i po szlakach. Te pierwsze wybierz, gdy zamierzasz biegać przede wszystkim po asfalcie i chodnikach. Do biegania w terenie przeznaczone są buty trailowe, które od tych pierwszych mają lepszą przyczepność. W rynkowej ofercie zajdziesz również buty do biegania w górach oraz modele uniwersalne. Te ostatnie od innych modeli różnią się tym, że posiadają podeszwę, która zapewnia zarówno odpowiednią amortyzację, jak i przyczepność, dlatego nadają się do biegania po różnych rodzajach nawierzchni.
Komentarze (0)