Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest coraz bardziej popularnym rodzajem aktywności fizycznej. Biegają kobiety i mężczyźni w bardzo różnym wieku. Wśród osób, które decydują się na systematyczne biegowe treningi nie brakuje takich, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Podstawowym wyposażeniem każdego biegacza jest oczywiście odpowiednio dobrane obuwie. Jest ono zaprojektowane i wyprofilowane tak, aby gwarantowało bezpieczny i komfortowy trening. Mając nadwagę także musisz kupić sobie odpowiednie obuwie. Jakie powinny być buty do biegania dla otyłych?
Bieganie to forma aktywności, która mocno obciąża nie tylko mięśnie, ale przede wszystkim stawy i ścięgna. Jeśli zdecydujesz się na bieganie w nieodpowiednim obuwiu, musisz liczyć się z tym, że zostaną one jeszcze bardziej obciążone. W efekcie narażasz się na kontuzje i przerwę w treningu, która może trwań nawet kilka tygodni bądź dłużej. Zawsze też istnieje ryzyko, że uraz będzie na tyle poważny, że trening w ogóle nie będzie już możliwy. Przy wyborze butów do biegania możesz kierować się różnymi kryteriami. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na ich przeznaczenie, materiał, z którego jest wykonana cholewka, a dopiero na końcu na ich cenę i design.
Osoby, które mają nadwagę potrzebują butów z dobrą amortyzacją, które zapewnią stopom mocne podparcie. Ciężcy biegacze to nie tylko osoby mające nadwagę. Możesz być osobą mocną zbudowaną i też będzie potrzebować obuwia z odpowiednią amortyzacją. Amortyzacja chroni stawy, ścięgna i mięśnie przed przeciążeniami i minimalizuje skutki zderzenia stopy z podłożem. Buty do biegania dla otyłych mają specjalnie wzmocnioną środkową podeszwę, dzięki czemu stopa zyskuje dobrą stabilność. Na zakupach zwróć także uwagę na zapiętek. Powinien on być skonstruowany tak, aby wspierał pracę ścięgna Achillesa.
Buty do biegania powyżej 100 kg muszą posiadać sporą warstwę materiału znajdującego się między stopą a podłożem. Tak duża masa ciała powoduje bowiem, że materiał ten szybko się ugniata i odkształca. Im więcej będzie w nich pianki, tym oczywiście dla biegacza lepiej. Musisz jednak pamiętać o tym, że poszczególni producenci mogą stosować miękką lub twardą piankę. Są też tacy, którzy w warstwie amortyzującej stosują także dodatkowe materiały. Może to być na przykład poduszka powietrzna, żel albo wykonane z karbonu płytki. Jeżeli ważysz więcej niż 80 – 90 kilogramów, musisz wybrać buty, które w warstwie amortyzującej mają nie tylko piankę. Takie buty będą bardziej wytrzymałe, co oznacza, że zapewnią Ci ochronę przez dłuższy czas.
Rodzaj obuwia do biegania możesz dobierać kierując się bardzo różnymi kryteriami. Jednym z nich jest typ podbicia. Jeśli nie wiesz, jakie masz podbicie, zrób prosty test wodny. Na podłodze połóż kartkę papieru, zmocz stopę, następnie stań na kartce. Teraz spójrz na odciśnięty na niej kształt. Jeśli na kartce odbiła się cała stopa, to znaczy, że masz niskie podbicie. Jeżeli nie ma śladu, posiadasz wysokie podbicie. Buty do biegania powinny wtedy mieć elastyczną podeszwę i lekko zakrzywiony kształt. Jeśli stopa odbiła się tylko częściowo, jesteś posiadaczem stopy o normalnym podbiciu. Jak wybrać buty na szeroką stopę? Jeszcze nie tak dawno znalezienie butów do biegania, a nawet takich do noszenia na co dzień, które miały szerszy przód było sporym problemem. Dzisiaj na szczęście to się zmieniło i z łatwością kupisz buty do biegania szerokie w palcach. Marek, które oferują takie właśnie buty z roku na rok jest coraz więcej. Standardowa damska szerokość butów wynosi B, a męska D. Buty do biegania na szeroką stopę mają oznaczenie 2E. Niektóre marki sportowe mają w swojej ofercie obuwie o obłym kształcie z przodu. Jeśli masz szeroka stopę, to takie obuwie w połączeniu z ponadstandardową szerokością sprawdzi się idealnie.Rozmiar butów a komfort biegania Odpowiednio dobrane buty nie tylko zmniejszają ryzyko kontuzji, ale także decydują o komforcie podczas treningu. Na zakupach musisz więc zwracać uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanej amortyzacji, ale też o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru. Musisz kupić dla siebie obuwie, które jest przynajmniej o numer większe od tego noszonego na co dzień. W czasie biegu stopa puchnie, unikniesz otarć, jeśli zapewnisz jej trochę luzu. Powinien on wynieść od pół do nawet jednego centymetra.
Komentarze (0)