Piątek, 11 października 2024
Bieganie jest popularne ze względu na swoją pozorną prostotę. Nie wymaga specjalnego sprzętu ani pomieszczeń. Zanim jednak zaczniesz biegać, powinieneś dowiedzieć się jak robić to prawidłowo, aby zwiększyć efektywność i radość z treningu i uniknąć kontuzji.
Technika prawidłowego biegu zwiększa efektywność treningu, oszczędza energię i minimalizuje kontuzje. Podczas biegu musisz przechylić ciało do przodu. Nie prostuj ani nie odchylaj ciała do tyłu. Kołysanie na boki zmniejsza efektywność treningu. Podczas biegu mięśnie tułowia powinny być napięte. Technika biegania dla początkujących to kwestia wyrobienia sobie prostych nawyków.
Istnieje kilka metod oddychania pod czas biegu, możesz spróbować znaleźć tę, która będzie dla ciebie najlepsza. To jak poprawnie biegać truchtem zależy od długości biegu i twojego doświadczenia, ale istnieją trzy techniki prawidłowego oddychania podczas wysiłku fizycznego.
Zanim dowiesz się jak poprawnie biegać truchtem, naucz się kontrolować tętno. Twoje tętno podczas treningu powinno mieścić się w przedziale od 60% do 80% maksymalnego. Aby określić maksymalne tętno, odejmij swój wiek od 220. Na przykład, jeśli masz 36 lat, Twoje maksymalne tętno wyniesie 184 uderzenia. Zakres 60-80% - 110-150 uderzeń na minutę. Trening poniżej zakresu nie ma wpływu na organizm, natomiast powyżej może zaszkodzić. Jeśli tętno wzrośnie powyżej tego zakresu, przestań biec. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Początkującym zaleca się, aby po raz pierwszy biegać z niskim tętnem. W ten sposób organizm przyzwyczai się do regularnych ćwiczeń.
Nie musisz od razu biegać codziennie. Optymalny początek to 2-3 treningi tygodniowo. Pomiędzy nimi powinna być kilkudniowa przerwa. Jeśli chodzi o czas trwania treningu, zaleca się zacząć od 20 minut i stopniowo zwiększać czas o 5 minut z każdym treningiem. Jeśli celem biegania jest utrata wagi, lepiej biegać powoli przez godzinę niż szybko przez 20 minut.
To jak stawiać stopę podczas biegu, zależy od rodzaju aktywności.
Im wolniej biegniesz, tym bardziej wyprostowane powinno być twoje ciało. Jeśli prędkość wzrośnie, dozwolone jest nachylenie nie większe niż 5 stopni. Ramiona powinny być zrelaksowane i wyluzowane.
Technika biegania długodystansowego to przede wszystkim odpowiednie ułożenie stóp. Aby poprawić efektywność biegu, należy prawidłowo ustawić stopę w fazie podporu. Stopa powinna miękko wylądować: najpierw należy posadzić przednią część, a następnie stopniowo resztę. Jeśli będziesz się tego trzymać, łatwiej będzie ci utrzymać tempo i prędkość, a to pozwoli ci przebiec dłuższy dystans.
Technika biegania długodystansowego wymaga utrzymania odpowiedniego rytmu. Rytm kroków lub kadencja powinna wynosić około 170-180 kroków na minutę. Dla osoby biegającej w butach z dużą amortyzacją kadencja jest znacznie niższa – 160 lub mniej kroków na minutę.
Komentarze (0)