Niedziela, 8 września 2024
Liczba biegaczy w naszym kraju rośnie z roku na rok. Jeżeli Ty także do nich należysz, z pewnością zależy Ci na tym, aby zaplanowany dystans pokonać jak najszybciej bez większych problemów. Na pewno więc zastanawiasz się, jak zwiększyć wydolność podczas biegania?. Sposobów pracy nad tym, aby biegać szybciej w dobrej kondycji jest kilka. Do tych, które są naprawdę skuteczne zalicza się ćwiczenia, które usprawniają pracę układu oddechowego.
Na poprawę wydolność wpływa wiele czynników, do tych, które są godne polecenia bez wątpienia zaliczyć można urozmaicone treningi. Długie i spokojne wybiegania oraz szybkie interwały z pewnością pomogą Ci zwiększyć wydolność organizmu. Nie powinieneś się jednak ograniczać jedynie do treningu biegowego. Jak zwiększyć wydolność organizmu podczas biegania? Doskonałe efekty przynosi jazda na rowerze, nie jest ona dla organizmu zbyt męcząca, dlatego jeżeli chcesz zwiększyć wydolność organizmu, taki trening możesz kontynuować przez naprawdę długi czas. W swój plan treningowy, którego celem jest zwiększenie wydolności organizmu możesz włączyć również pływanie.
Zastanawiasz się, jak zwiększyć wydolność organizmu podczas biegania? Pomóc Ci w tym mogą specjalne ćwiczenia oddechowe. Na większą wydolność organizmu pozytywnie wpływa naprzemienne oddychanie nosem, możesz to wyćwiczyć w zaciszu swojego domu. Zatkaj kciukiem prawe nozdrze, lewym zrób wdech, a następnie zdejmij kciuk, zamknij palcami lewe nozdrze i wypuść powietrze prawą dziurką. Powtórz to z prawą dziurką. Takie ćwiczenie możesz wykonywać kilka raz w tygodniu, jedno ćwiczenie powinno trwać około pięciu minut. Jeżeli będziesz je wykonywać regularnie, z czasem wydolność Twoich płuc się zwiększy. Wydolność płuc możesz poprawić oddychając przez zaciśnięte usta – najpierw zrób powolny wdech przez nos, następnie zaciśnij usta i powoli wypuść powietrze. Sekwencję powtarzaj kilkakrotnie.
W czasie treningu biegowego staraj się oddychać nosem, jeżeli będziesz oddychać ustami, może Ci się przytrafić hiperwentylacja podczas biegania. Jako hiperwentylację określa się stan, gdy zaczyna się oddychać za szybko i zbyt głęboko. W czasie, gdy dojdzie do hiperwentylacji w organizmie jest zbyt duża ilość tlenu, jest to spowodowane tym, że organizm nie miał czasu na przekształcenie tlenu w dwutlenek węgla. Hiperwentylacja podczas biegania jest stanem bardzo niebezpiecznym, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do utraty przytomności.
Rozpoczynając treningi biegowe powinieneś nauczyć się prawidłowego sposobu oddychania. Jako początkujący biegacz z pewnością oddychasz przez klatkę piersiową, tymczasem o wiele lepiej jest oddychać przeponą. Oddychanie przeponowe podczas biegania to najlepszy sposób na dostarczenie do krwi większej ilości tlenu. Wykorzystując przeponę do oddychania, będziesz oddychać głębiej i wolniej, takiego sposobu oddychania możesz się łatwo nauczyć. Przepona jest mięśniem, który znajduje się między jamą brzuszną a płucami, ćwicząc oddychanie przeponą, połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na dole żeber. Spróbuj oddychać tak, aby klatka piersiowa się nie unosiła. Możesz się także położyć na podłodze z książką umieszczoną na brzuchu – w tej pozycji wdychaj i wydychaj powietrze głęboko i powoli. W czasie wdechu książka powinna opaść, a w czasie wydechu unieść się do góry. Ćwiczenia wykonuj kilka razy w tygodniu, dzięki temu z czasem oddychanie przeponowe podczas biegu stanie się Twoim nawykiem. Przeponą staraj się oddychać nie tylko podczas treningu.
Ilu biegaczy, niemal tyle teorii na temat tego, jak należy oddychać podczas biegania. Jedna z teorii mówi, że podczas biegania należy oddychać jedynie nosem, z kolei inna mówi, że powinno się oddychać ustami. Jest jeszcze teoria, która mówi, że podczas biegania powietrze należy wdychać nosem, a wydychać ustami. Dostałeś zadyszki podczas treningu biegowego i nie wiesz, jak uspokoić oddech podczas biegu? Przede wszystkim musisz zwolnić tempo biegu, zadyszka najczęściej jest przypadłością początkujących biegaczy i jest efektem niedostosowania tempa do wydolności organizmu. Jak uspokoić oddech podczas biegu? Jeśli jesteś początkującym biegaczem, przeplataj bieg z marszem, gdy Twój organizm przyzwyczai się do większego wysiłku, będziesz przebiegać coraz dłuższy dystans, a problemy z oddychaniem przestaną się pojawiać.
Komentarze (0)