Niedziela, 8 września 2024
Możesz i powinieneś biegać zimą. Aby jednak aktywność fizyczna nie skończyła się dla ciebie przeziębieniem, musisz odpowiednio się ubrać.
Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo i dostosuj technikę biegu do warunków. Jeśli śnieg jest ubity, biegniemy jak zwykle. Jeśli właśnie spadł śnieg lub asfalt wydaje się śliski, to lepiej nie przyspieszać, warto trochę bardziej ugiąć kolana i postarać się ostrożnie stawiać stopę na nawierzchni, aby się nie poślizgnąć i nie upaść.
Wybierając odzież do biegania zimą, nie musisz kupować produktów znanych, drogich marek. Najważniejsze, aby ubrania utrzymywały ciepło, usuwały nadmiar wilgoci z ciała i były swobodne, nie ograniczając ruchów. Najlepiej ubrać się tak, jakby na zewnątrz było o 10 stopni cieplej niż w rzeczywistości. Ale lepiej jest używać odzieży sportowej przeznaczonej na zimną pogodę.
Odzież do biegania zimą powinna tworzyć warstwy. Dolna warstwa powinna być wykonana z materiałów syntetycznych, które mogą odprowadzać wilgoć. Może to być dowolna bielizna termiczna. Odpowiednie są również golfy, kurtki termiczne z długim rękawem, specjalne koszulki do biegania, kalesony, legginsy.
Kolejna warstwa zapewnia ciepło, utrzymanie optymalnej temperatury ciała, zapobiegając wychłodzeniu. Ta warstwa jest niezbędna, jeśli biegasz w temperaturach poniżej -10 stopni. Odpowiednimi materiałami są syntetyki, polar lub cienka wełna. Jako przykład – bluzy sportowe, bluzy, kurtki membranowe. Przy umiarkowanej pogodzie wystarczy jedna para rajstop, przy temperaturach poniżej -10 stopni można pod nie założyć dodatkową warstwę bielizny termicznej, a na wierzch nieprzemakalne spodnie dresowe.
Gołe kostki w ujemnych temperaturach, to prosty przepis na przeziębienie. Zanim wybierzesz buty do biegania zimą, zadbaj o odpowiednie skarpetki. Wybierz te, które są cieplejsze, wyższe i grubsze, wykonane albo z bawełny z dodatkiem syntetyków, albo nawet z wełną. Z takimi skarpetkami dodatkowo ochronisz się przed wiatrem i ogrzejesz ścięgno Achillesa oraz mięśnie łydek.
Buty powinny zapewnić ci stabilność i komfort cieplny. Warto zwrócić uwagę na specjalne modele – buty do biegania zimą z kolcami lub metalowymi ochraniaczami na podeszwie.
Ważne jest też to, na jakiej powierzchni biegasz. Jeśli jest to suchy asfalt lub gleba, odpowiednie są buty do biegania z grubą ocieplaną skarpetą lub legginsami. Gdy na podłożu jest gęsto upakowany śnieg (wysokość śniegu nie jest większa niż grubość podeszwy), to wskazane są buty terenowe ze ścierającymi podeszwami, górna warstwa może być z membraną Gore-Tex.
Wysoka warstwa śniegu (od kostek do kolan)- włóż buty do biegania w terenie z abrazyjną podeszwą, górna warstwa z membraną Gortex. Lód (gładka warstwa lodu lub zmieszana z rozmrożonymi płatami), to powierzchnia na ciepłe buty do biegania z nabijanymi ćwiekami gumowymi nakładkami lub buty do biegania ze wbudowanymi kolcami. Przy niskich temperaturach - ocieplana gruba skarpeta lub legginsy. Na topniejący śnieg, wskazane są buty do biegania w terenie z abrazyjną podeszwą, górna warstwa z membraną Gortex. Na podeszwie wbudowane powinny być kolce lub gumowe nakładki z kolcami.
Podczas biegania lepiej chronić twarz, usta i szyję za pomocą szalika, bandany, specjalnego kołnierza (buff) lub maski z otworami na oczy (kominiarki). Na głowę można założyć lekką wełnianą lub polarową czapkę, a na ręce rękawiczki. Wszystko to powinien zawierać komplet do biegania zimą.
Nie zaniedbuj odzieży wierzchniej. Ochroni przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Wybieraj elementy wykonane ze sztucznych materiałów z elementami ocieplającymi. Mogą to być różne membranowe kombinezony sportowe, kurtki, wiatrówki z zamkami błyskawicznymi i kamizelki. Pożądane jest posiadanie kaptura - zakryje on szyję i dodatkowo ogrzeje głowę w chłodne wietrzne dni. Komplet do biegania zimą, musi być dostosowany do aktualnie panującej temperatury.
Strój do biegania w zimę dobieramy w zależności od temperatury.
Komentarze (0)