Niedziela, 8 września 2024
Bieg to najbardziej popularna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bieganie pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Na trening biegowy możesz się zdecydować nie tylko wtedy, gdy masz dwadzieścia kilka lat, wśród biegaczy jest także sporo osób w starszym wieku. Na zmianę stylu życia na bardziej aktywny często decydują się osoby po 40. urodzinach. W związku z tym pojawia się pytanie: jak rozpocząć bieganie po 40-tce?
Aktywność fizyczna, do której zalicza się także bieganie to najlepszy sposób na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych. Osoby, które regularnie biegają znacznie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, w przypadku tych osób mniejsze jest między innymi ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia. Bieganie to doskonały sposób na utrzymanie prawidłowej wagi, ale też na pozbycie się nadwagi. Trening biegowy poprawia nastrój, jest też okazją do poznania nowych ludzi, co jest szczególnie cenne dla osób w starszym wieku, które często czują się samotne.
Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzi szereg zmian, między innymi tracimy masę mięśniową. Im jesteśmy starsi, tym więcej czasu nasz organizm będzie potrzebował na regenerację po treningu. Nie znaczy to jednak, że osoby w wieku 50 plus, nie powinny biegać. Bieganie to rodzaj aktywności fizycznej, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń wiekowych. Ważny jest bowiem nie wiek, ale kondycja zdrowotna. Jeżeli cierpisz na choroby płuc, chorobę wieńcową czy cukrzycę, z biegania nie musisz rezygnować, jednak przed rozpoczęciem treningów powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem. Przeszkodą w bieganiu mogą być zmiany w stawie kolanowym lub biodrowym.
Zastanawiasz się, jak rozpocząć bieganie po 40? Przede wszystkim musisz to robić rozsądnie. Jeżeli nigdy wcześniej nie biegałeś, a wolny czas spędzałeś na kanapie, zacznij od marszu. Z czasem będziesz mógł przejść do bardziej intensywnego treningu, ale najpierw czekają Cię lekkie biegi. Jak rozpocząć bieganie po 40? Nie narzucaj sobie na pierwszych treningach zbyt dużego tempa, biegaj raczej powoli. Dystans, jaki będziesz pokonywać dobierz do swoich możliwości, jeśli będzie on zbyt długi i nie zdołasz go pokonać, możesz zniechęcić się do dalszych treningów. Po każdym treningu powinno być przynajmniej dwa dni przerwy. Zadbaj o silne mięśnie, włącz do swojego planu treningowego ćwiczenia siłowe. Zainwestuj w dobre buty i odpowiednią odzież i biegaj przede wszystkim systematycznie.
Osoby, które ukończyły 50. lat i nigdy wcześniej nie biegały, mają obawy przed rozpoczęciem treningu. Przede wszystkim boją się urazów i kontuzji. Ryzyko, że dojdzie do kontuzji można jednak zmniejszyć pamiętając o rozgrzewce oraz nie prowadząc zbyt intensywnego treningu. Jak rozpocząć bieganie po 50? Jeżeli chcesz zacząć biegać, a masz 50. lat, dobrym pomysłem przed rozpoczęciem treningów jest wizyta u lekarza. Powinieneś przede wszystkim odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który wypisze Ci skierowanie na EKG serca. Jeżeli będzie ono prawidłowe, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął biegać. Zastanawiasz się, czy możliwe jest bieganie po 60-tce? Jeżeli jesteś osobą zdrową, bieganie po 60-tce jest jak najbardziej możliwe. Wcześniej zrób sobie wspomniane już EKG. W Twoim przypadku przydatna może być także wizyta u fizjoterapeuty. Niezależnie od tego, ile masz lat, skontroluj ciśnienie tętnicze krwi i sprawdź poziom cukru.
Coraz częściej osoby starsze decydują się na regularną aktywność fizyczną. Wśród seniorów jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej jest nordic walking, ale przybywa także biegających seniorów. Do jakiego wieku można biegać? Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, to biegać można nawet do późnej starości. Bieganie po 40-tym czy 50-tym roku życia zmniejsza ryzyko miażdżycy i cukrzycy, przyczynia się także do zwiększenia gęstości mineralnej kości – seniorzy, którzy regularnie biegają znacznie rzadziej chorują na osteoporozę. Jakie są przeciwwskazania do biegania? Przeciwwskazaniem jest między innymi nieleczone nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość. Do jakiego wieku można biegać? Biegać można w każdym wieku, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Bieganie po 60-tce to najlepszy sposób na poprawę nie tylko zdrowia, ale także samopoczucia. Pamiętaj tylko, aby plan treningowy dopasować do swoich możliwości.
Komentarze (0)