Niedziela, 8 września 2024
Bieganie to coraz bardziej popularny rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Z pewnością, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób należy prawidłowo oddychać. Tymczasem prawidłowego oddychanie w czasie każdej aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie, podczas treningu organizm potrzebuje dużych ilości energii, do jej wytworzenia niezbędny jest tlen. Jak oddychać podczas biegania?
Podczas treningu biegowego organizm potrzebuje znacznie więcej tlenu niż podczas spoczynku. W stanie spoczynku do płuc w ciągu jednej minuty trafia około sześć litrów, w czasie treningu może to być nawet sto litrów, różnica jest więc ogromna. Prawidłowe oddychanie podczas biegu wywiera pozytywny wpływ na jego jakość – jeżeli nauczysz się prawidłowo oddychać, Twój trening biegowy będzie wydajniejszy. Do tego, jeżeli będziesz prawidłowo oddychać, trening będzie dla Ciebie mniej męczący. Jak oddychać podczas biegania? Przy bieganiu powinieneś oddychać pełną piersią, spokojnie i głęboko – taki sposób oddychania to gwarancja, że organizm otrzyma ilość tlenu adekwatną do wysiłku.
Zastanawiasz się, jak oddychać podczas biegania? Podczas treningu biegowego możesz oddychać przez nos. Oddychanie nosem podczas biegu najlepiej sprawdza się wtedy, gdy biegasz w równomiernym tempie, oddychając przez nos na pewno dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Co więcej, jeżeli biegasz w towarzystwie, oddychając przez nos będziesz mógł prowadzić rozmowę bez konieczności przerywania treningu w celu złapania oddechu. Oddychanie nosem podczas biegu ma wielu zwolenników, nie brakuje też przeciwników takiego sposobu oddychania. Spora liczba biegaczy, szczególnie tych, którzy trenują naprawdę intensywnie oddycha przez usta. Robią to nie bez powodu: oddychanie ustami podczas biegu sprawia, że do płuc trafia znacznie więcej tlenu. Osoby, które biegają szybko i na długich dystansach, często stosują jeszcze inny sposób oddychania: łączą oddychanie ustami podczas biegu z oddychaniem przez nos. Ten sposób oddychania polega na tym, że powietrze wdycha się przez nos, a wydycha przez usta. Jeżeli chcesz oddychać w taki naprzemienny sposób, musisz dopilnować, aby wydech był pełny. Tylko oddychając w ten sposób usuniesz z organizmu więcej dwutlenku węgla.
Nie zamierzasz przerywać biegowego treningu, gdy na dworze robi się naprawdę zimno i zastanawiasz się, jak oddychać podczas biegania zimą? Zimą wielu biegaczy decyduje się na oddychanie nosem podczas biegu. Błona śluzowa nosa jest zbudowana w taki sposób, aby oczyszczała, nawilżała i jednocześnie ogrzewała wdychane powietrze. Oddychanie nosem podczas biegu zimą może więc chronić przed chorobami gardła. Nie znaczy to jednak, że wśród biegaczy nie ma takich, którzy nawet zimą oddychają ustami. Do takich z pewnością można zaliczyć zawodowych biegaczy. Trudno jest więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak oddychać podczas biegania zimą.
Przede wszystkim przed treningiem niezależnie od tego, czy wybierasz oddychanie ustami podczas biegu, czy nosem, nie możesz zapomnieć o rozgrzewce. Dzięki niej nie tylko zmniejszysz ryzyko odniesienia kontuzji, ale też oddychanie będzie bardziej efektywne. Jako biegacz powinieneś nauczyć się oddychać przeponą – ten znajdujący się między jamą brzuszną a płucami mięsień, pomaga dostarczać organizmowi więcej tlenu. Jeżeli będziesz oddychać przeponą, zapomnisz o bolesnych kolkach wysiłkowych, która jest skutkiem nieprawidłowego sposobu oddychania i najczęściej dotyka początkujących biegaczy. Niekoniecznie podczas biegu musisz oddychać wyłącznie ustami albo nosem. Jeżeli chcesz dostarczać organizmowi więcej tlenu, oddychaj zarówno nosem, jak i ustami. Chcesz trenować zimą i boisz się, że będziesz chorować, dlatego nie wiesz, jak oddychać podczas biegania zimą? Możesz oddychać ustami i nosem zasłaniając je kominiarką albo kominem sportowym, dzięki tym akcesoriom wdychane przez Ciebie powietrze będzie trochę ogrzane. Niezależnie od tego, czy biegasz latem, czy zimą, pamiętaj, aby tempo oddychania było dopasowane do tempa biegu – dostosuje oddychanie do tempa, w jakim stawiasz kroki. Możesz biegać zarówno w tempie 3:2, jak i 3:3. Decydując się na oddychanie ustami podczas biegu, pamiętaj, aby nie otwierać szeroko ust, staraj się biec tak, aby były one jedynie lekko uchylone.
Komentarze (0)