Piątek, 11 października 2024

Jak dobrać buty do biegania?

9 sierpnia 2024

0

Bieganie po drogach to jedna z najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększa wytrzymałość i buduje pozytywne nastawienie. Do biegania nie potrzebujesz drogiego ani skomplikowanego sprzętu. Wystarczą dobre buty i minimalny zestaw odzieży sportowej.?

Jak dobrać buty do biegania i nie popełnić błędu

Istnieje opinia, że bieganie po asfalcie szkodzi kolanom i więzadłom. Jednak tak naprawdę, to źle dobrane buty, niewłaściwa technika biegu, przetrenowanie i brak rozgrzewki mogą wyrządzić ci krzywdę. Kluczowym elementem jest to, jak dobrać buty do biegania.

Buty do biegania, jak każde specjalistyczne obuwie sportowe, posiadają szereg kluczowych parametrów. Podczas biegania po twardych nawierzchniach najważniejszą cechą buta jest jego zdolność do radzenia sobie z odbiciami od powierzchni.

Jest to szczególnie ważne w przypadku początkujących biegaczy, a także sportowców o ponadprzeciętnej masie ciała. Początkujący biegacze nie mają jeszcze rozwiniętych mięśni i więzadeł, aby absorbować obciążenia udarowe poprzez naturalne mechanizmy amortyzacji. Stawy i więzadła osób o większej wadze również doświadczają zwiększonego obciążenia ze względu na dużą masę ciała.

Zatem to jak dobrać buty do biegania zależy od twojego doświadczenia, techniki biegania i tego, gdzie trenujesz. Dobra amortyzacja znacząco zwiększa bezpieczeństwo treningów i zawodów oraz chroni stawy. Przy regularnym bieganiu układ mięśniowo-szkieletowy z czasem staje się silniejszy, a ty możesz zacząć używać sztywniejszych butów.

Jak dopasować buty do biegania do swoich potrzeb?

Środkowa część podeszwy odgrywa kluczową rolę w amortyzacji. Obecnie marki sportowe do swojej produkcji wykorzystują głównie różne materiały piankowe i ich kombinacje. Czasami zdarzają się podeszwy z wkładkami wykonanymi z materiału żelowego, a także z kapsułkami powietrznymi. To jak dopasować buty do biegania zależy od twoich wymagań, musisz jedynie pamiętać, że podeszwy butów różnych firm, różnią się składem mieszanki gumowej, powierzchnią krycia i wzorem bieżnika.

To jak dopasować buty do biegania zależy od nawierzchni. W butach do biegania po asfalcie stosuje się zazwyczaj stosunkowo twardą, odporną na ścieranie gumową podeszwę zewnętrzną. Jednocześnie materiał pozostaje na tyle miękki, że zapewnia przyczepność nawet na mokrej nawierzchni – na przykład podczas biegania w deszczu i po nim.

W modelach treningowych podeszwa zewnętrzna zwykle zakrywa całość lub większość podeszwy. Znacząco wydłuża to żywotność butów. W modelach wyczynowych, aby zmniejszyć wagę, często zmniejsza się powierzchnię podeszwy, pozostawiając ją tylko w kilku obszarach, które są najbardziej podatne na ścieranie.

Buty do biegania

Jakie buty do biegania na początek dobrać?

Nie wiesz jakie buty do biegania na początek będą odpowiednie? Zwróć uwagę na opad między palcami a piętą, czyli spadek. Od tego w dużej mierze zależy prawidłowa technika biegu, a w szczególności ułożenie stóp. To jakie buty do biegania na początek dobrać zależy też od tego, czy trenować będziesz sprint, czy biegi długodystansowe. W sprinterskich butach opad wynosi zero, ponieważ biega się tu wyłącznie od palców. W innych butach do biegania spadek wynosi od 4 do 12 mm.

Większość początkujących biegnie z mocnym uderzeniem pięty, dlatego przydadzą im się buty z grubszą tylną częścią i spadkiem wynoszącym 8 mm lub więcej. Wysoki spadek w połączeniu ze specjalną geometrią podeszwy sprzyja płynnemu toczeniu i zmiękcza lądowanie na twardej powierzchni. Poza tym codzienne buty miejskie produkowane są głównie z wysokim spadkiem, a stopa przyzwyczaja się do tej pozycji.

Jak dbać o buty do biegania, aby posłużyły ci długo?

Pod wieloma względami żywotność butów zależy bezpośrednio od ciebie: od tego, jak nosisz, czyścisz i przechowujesz obuwie. Podpowiemy ci jak dbać o buty do biegania, aby posłużyły ci długo.

Pokryj powierzchnię butów impregnatem odpornym na kurz i wilgoć. Uważaj na repelenty na bazie silikonu: pokrywają one buty filmem, który z czasem będzie się odklejał. Z tego powodu cierpi górny materiał miękkich butów, a proces czyszczenia jako całości staje się trudniejszy. Dzięki impregnacjom na bazie wody często można uniknąć takich problemów.

To jak dbać o buty do biegania zależy od intensywności ich użytkowania. Jednak w każdym przypadku kup antybakteryjny dezodorant do butów. Dezodorant spowolni gromadzenie się nieprzyjemnego zapachu podczas noszenia i wyeliminuje część bakterii, które aktywnie namnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz