Niedziela, 8 września 2024

Jak biegać w deszczu? Porady i wskazówki

25 października 2022

0

Mamy dla was kilka wskazówek, jak sprawić, by bieganie w deszczowy dzień było przyjemne i jak najlepiej wykorzystać trening przy złej pogodzie.

Bieganie w deszczu - korzyści

Choć bieganie w deszczu może wydawać się nieprzyjemnym doświadczeniem, istnieje wiele korzyści z biegania, które sprawiają, że warto przynajmniej spróbować tej aktywności:

  • W deszczu nie jest tak gorąco – może to nawet pozytywnie wpłynąć na osiągi i tempo.
  • Pot nie dostaje się do oczu.
  • Na ulicy jest znacznie mniej ludzi.

Bieganie w deszczu należy jednak odpowiednio zaplanować:

  • Jeśli nie biegasz z parasolem, zmokniesz. Pogódź się z tym faktem. Nie zakładaj też zbyt wielu ubrań. Tylko się przegrzejesz.
  • Przygotuj etui na telefony, torby do biegania, wodoodporne kieszenie zapinane na zamek – lub zostaw swój sprzęt w domu.
  • Nie biegaj w czasie burzy, gradu, ulewy, huraganu

Jak biegać w deszczu i zadbać o swoje zdrowie?

Podczas biegania chroń swoją skórę przed otarciami. Kiedy pada, trzeba bardziej uważać - przeskakiwać kałuże, omijać błoto. Musisz po prostu bardziej uważać na kontuzje. Czapka częściowo lub całkowicie ochroni włosy przed zamoczeniem. A daszek - twarz przed kroplami deszczu - dzięki temu ten będzie mniej irytujący. Jeśli jest gorąco, wybierz czapkę z wentylacją. Jeśli jest zimno, załóż grubą czapkę. Możesz również dodać opaskę na głowę. Zastanawiając się jak biegać w deszczu i co na siebie założyć, wiedz, że tak jak bawełna nie nadaje się do biegania w suchą pogodę – wchłania pot, długo schnie i staje się cięższa, tak w deszcz jest jeszcze mniej funkcjonalna. Zwłaszcza skarpetki nie powinny być bawełniane. To jak biegać w deszczu zależy oczywiście od intensywności opadów.

Buty do biegania w deszczu

Buty do biegania z membraną – czy będą pomocne?

Membrana Gore-Tex to ogrzewany politetrafluoroetylen rozciągnięty do postaci półprzezroczystej folii. Membrana składa się z wielu włókien polimerowych, które tworzą ogromną liczbę porów (około 1,7 miliona na 1 cm), a ich wielkość jest 700 razy większa od cząsteczki wody, ale 20 tysięcy razy mniejsza od jej najmniejszej kropli. Innymi słowy, jest nieprzepuszczalny dla cieczy i wiatru. Buty do biegania z membraną swobodnie przepuszczają parowanie z ciała, dzięki czemu wewnątrz buta zawsze jest komfortowa temperatura.

Buty do biegania membraną Gore-Tex są bardzo mocne, wytrzymałe a przy tym lekkie, dzięki czemu idealnie nadają się do biegania.

Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z wytrzymałej i lekkiej gumy. Unikalna technologia zapewnia miękką amortyzację i stabilność. Specjalny wzór bieżnika na podeszwie zewnętrznej zapewnia niezawodną przyczepność na nierównych nawierzchniach, a elastyczne rowki zapewniają dodatkową stabilność.

Lekkie buty pozwalają pewnie biegać po trudnym terenie nawet w deszczową pogodę. Membrana utrzymuje stopy w suchości i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz buta. Duża ilość pianki EVA zapewnia wysoki poziom amortyzacji, lekkości i miękkości, a wytrzymały i elastyczny bieżnik zapobiega poślizgowi na nierównych i śliskich nawierzchniach. Niezwykły kształt podeszwy zapewnia szybkie i płynne przejście od lądowania do startu. W zimnych porach roku, podczas biegania w deszczu, warto stosować buty z membraną, do których można przymocować specjalne getry do biegania.

Kurtka do biegania w deszczu – co założyć jako zewnętrzną warstwę?

Wbrew pozorom wiele warstw ubrań nie jest korzystnym rozwiązaniem. Ubierz się tak, jakbyś ubierał się w tej samej temperaturze przy suchej pogodzie. Jeśli jest zimno, najważniejsze są spodnie. Jeśli nosisz wiele warstw, pierwsza warstwa powinna być tkaniną techniczną, która szybko schnie i odprowadza pot z ciała. W tym przypadku wierzchnia warstwa musi być wiatro- i wodoodporna.

Jeśli temperatura wynosi około 5 stopni, a przy deszczu jest też wiatr, warto założyć rękawiczki. Chroń też kostki – wystarczą do tego długie skarpety lub getry uciskowe. Zwykły płaszcz przeciwdeszczowy lub kurtkę przeciwdeszczową najlepiej zostawić w domu. Nie przepuszczają wody i powietrza od wewnątrz, co oznacza, że bieganie w nich prowadzi do przegrzania.

W ciepłe letnie dni możesz spokojnie pozwolić sobie na zmoczenie się w deszczu podczas treningu. Jesienią potrzebna będzie kurtka do biegania w deszczu membranowa. Taka kurtka:

  • Zapewnia niezbędny komfort
  • Chroni przed deszczem i zimnym wiatrem.
  • Umożliwia przepływ powietrza i wilgoci od wewnątrz, utrzymując ciało w suchości.
  • Kurtka do biegania w deszczu nie utrudnia ruchu i ma niewielką wagę.
  • Posiada wbudowane elementy odblaskowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz