Sobota, 19 kwietnia 2025

Intermittent fasting – Czy post przerywany poprawia metabolizm i odchudzanie?

6 lutego 2025

0

Badania pokazują, że prawie połowa ludzi na świecie chciałaby schudnąć, a głównym powodem jest chęć „poprawy swojego wyglądu”. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu może być post przerywany.

Czym jest post przerywany?

Według statystyk, co najmniej 45% ludzi na świecie chce schudnąć, a dla 71% z nich głównym powodem utraty wagi jest chęć „poprawy swojego wyglądu”. Jednocześnie ponad 70% osób, które z różnych powodów chciały schudnąć, skorzystało z przerywanego postu, a ponad połowa z nich stwierdziła, że ta metoda odchudzania rzeczywiście okazała się dla nich skuteczna. W USA tę metodę dietetyczną uważa się za jedną z najpopularniejszych. Według sondażu YouGov, co najmniej 24% Amerykanów zdecydowało się na post przerywany.

Powodem popularności postu, jest nie tylko jego prostota, ale również fakt, że często mówią o nim gwiazdy, i to nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Jednym z nich jest gwiazda serialu komediowego „Brooklyn 9-9” Terry Crews: łączy post przerywany z zajęciami fitness, a ćwiczenia fizyczne wykonuje zawsze na pusty żołądek. Podobną metodę stosuje aktor Mark Wahlberg. Aktorka Jennifer Aniston również wybrała dla siebie przerywany post – jej plan żywieniowy zakłada powstrzymywanie się od jedzenia przez 16 godzin, a poranek zaczyna od soku z selera i czasami kawy, robiąc przerwę na główny posiłek wieczorem.

W kontekście tego typu diety ważne jest, aby przerwy w jedzeniu były długie i regularne, naruszenie tej zasady przerywanego postu może prowadzić do problemów w funkcjonowaniu organizmu. Każde jedzenie, nawet mała przekąska, powoduje wzrost insuliny w celu wykorzystania glukozy, co prowadzi do tego, że organizm przyzwyczaja się do takiej stymulacji, a uczucie głodu staje się stałe.

Jeśli chodzi o skuteczność postu, naukowcy są ogólnie rzecz biorąc zgodni i przyznają, że ta metoda odchudzania rzeczywiście pomaga w zmniejszeniu masy ciała. Przegląd 40 prac naukowych potwierdza tezę, że przerywany post pozwala schudnąć nawet do pięciu kilogramów w ciągu średnio 10 tygodni.

Intermittent fasting a metabolizm - zależność

Organizm czerpie glukozę, główne źródło energii, z pożywienia. Gdy odczuwamy głód, komórki ciała wysyłają sygnał o braku składników odżywczych. Standardowe zapasy glukozy zawarte w pożywieniu wyczerpują się w ciągu około 20 godzin. Jaka jest zależność Intermittent fasting a metabolizm?

Śpimy średnio osiem godzin na dobę, a w tym czasie nasz metabolizm zwalnia. Biorąc to pod uwagę, możemy stwierdzić, że mamy wystarczającą ilość glukozy na jeden dzień. Dlatego jednodniowa abstynencja od jedzenia minie bez konsekwencji. Długotrwałe stosowanie może mieć niebezpieczne konsekwencje dla metabolizmu. Zależność intermittent fasting a metabolizm zależy zatem od tego, jak surowe zasady postu zastosujemy.

Dieta Intermittent fasting

Ile czasu powinien trwać post przerywany – jak zaplanować dietę?

Postu nie można nazwać superinnowacyjną metodą odżywiania. Chrześcijanie poszczą w czasie Wielkiego Postu, muzułmanie przestrzegają Ramadanu - 30 dni, w których nie piją i nie jedzą aż do zachodu słońca. Kwestią osobną jest to, ile czasu powinien trwać post przerywany? Popularny system 16/8 oznacza, że osoba może jeść przez 8 godzin, a następnie powstrzymać się od jedzenia przez 16 godzin. Istnieją również bardziej rygorystyczne ramy: 18/6 lub 20/4. To ile czasu powinien trwać post przerywany, zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Popularna jest również dieta 5/2, opisana w książce The Fast Diet przez dziennikarkę Mimi Spencer i dziennikarza naukowego Michaela Mosleya. W skrócie: jedz tak jak zwykle przez 5 dni w tygodniu, a w pozostałe 2 dni nie przekraczaj 500 kalorii.

Jakie są wady postu przerywanego – kiedy powstrzymać się od poszczenia?

Ważne jest, aby pamiętać, że post nie jest odpowiedni dla każdego. Jakie są wady postu przerywanego? Przed zastosowaniem tej metody warto skonsultować się z lekarzem. Zasadniczo przerywany post jako metoda odchudzania nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom i młodzieży. Dieta ta jest również przeciwwskazana dla osób, które mają problemy z żołądkiem, jelitami i nadnerczami, a także dla tych, którzy przejadają się z powodu stresu.

To, jakie są wady postu przerywanego, zależy od twojego stanu zdrowia. Negatywne skutki przerywanego postu zależą od tego, jak dana osoba dba o swoje zdrowie i na jak długi czas powstrzymuje się od jedzenia. Zazwyczaj post może powodować łagodne skutki uboczne, takie jak osłabienie, zmęczenie, drażliwość, pogorszenie koncentracji, zawroty głowy. Do potencjalnych zagrożeń związanych z przerywanym postem należą hipoglikemia, niedociśnienie, bezsenność, nudności, ból głowy lub migrena, zawroty głowy lub omdlenia oraz odwodnienie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz