Niedziela, 8 września 2024
Zwiększenie masy mięśniowej to ważne zadanie przede wszystkim dla osób zajmujących się fitnessem, bieganiem czy kulturystyką. Same ćwiczenia nie pomogą w uzyskaniu pożądanego rezultatu. Ważne jest, aby dobrze się odżywiać.
Układając dietę na budowanie masy, pamiętaj o następujących zaleceniach:
• Węglowodany najszybciej się spalają podczas treningu. W okresie przyrostu masy powinieneś spożywać więcej kalorii. Ważne jest, aby nie zamieniały się w tłuszcz, dlatego koktajle wysokowęglowodanowe najlepiej spożywać 1,5-2 godziny przed i po intensywnym treningu.
• Dieta na masę to kontrola spożycia trójglicerydów. Jeśli wyeliminujesz z diety tłuszcze zwierzęce, to nieuchronnie zmniejszy to produkcję testosteronu. Jednocześnie spada wytrzymałość, wzrasta ilość szkodliwego cholesterolu, przestają być wchłaniane witaminy i mikroelementy. Dlatego sportowcowi zaleca się przyjmowanie do 100 g trójglicerydów pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem „szkodliwych” i nadmiernie tłustych pokarmów, takich jak przekąski.
• Nie przesadzaj z cardio. W przeciwnym razie organizm zacznie „zjadać” mięśnie. Aby utrzymać normalne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wystarczy kilka półgodzinnych biegów w tygodniu. Główne treningi nie powinny zająć więcej niż 60 minut. Lepiej zmniejszyć liczbę podejść dla każdego ćwiczenia do 5, liczbę powtórzeń do 12.
• Dieta na masę powinna być zrównoważona. Uniwersalny stosunek BJU w okresie budowania masy mięśniowej to do 20% tłuszczu, około 30% białka i do 60% węglowodanów. Jednocześnie tłuszcze powinny być wielonienasycone, węglowodany zaś złożone. Co najmniej 3 posiłki, spożycie węglowodanów w stosunku do treningu - 1,5-2 godziny przed i po.
• Pij dużo płynów. Podczas przybierania na wadze, powinieneś pić około 3 litry dziennie. W przeciwnym razie ryzykujesz odwodnienie i spowolnienie wzrostu mięśni.
Istnieją dwa rodzaje białka: roślinne i zwierzęce. Oba są niezbędne, ale jeśli chodzi o przyrost masy mięśniowej, lepiej jest zwiększyć spożycie białka pochodzenia zwierzęcego. Zatem produkty na masę to mleko, jaja, twaróg, ryby. W orzechach jest dużo białka roślinnego, podobnie jak w zbożach. Jednak niektórzy sportowcy, układając dietę, nie biorą jej pod uwagę z tego prostego powodu, że zazwyczaj spożywają ją w niewielkich ilościach (mniej niż wymagana norma).
Produkty na masę powinny być też bogate w węglowodany. Te dzielą się również na dwa rodzaje: proste i złożone. Te pierwsze znajdują się w słodyczach (czekolada, słodkie babeczki), są szybko wchłaniane przez organizm, ale mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi i nadwagę. Są potrzebne, gdy trzeba szybko naładować baterie (np. zaraz po intensywnym treningu). Te ostatnie znajdują się w zbożach (gryka, ryż), wchłaniają się wolniej, ale przez długi czas są źródłem energii.
Aby uzyskać masę mięśniową, musisz przybrać na wadze, ale bez przesady. Powinnaś „podkręcić” mięśnie, a nie brzuch. A jeśli mężczyźni muszą spożywać 500 Kcal więcej, kobietom wystarczy 300 Kcal. Szybkie posiłki na masę komponuj tak, aby stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów był w następujących proporcjach:
• Białka - 40%.
• Węglowodany - 40%.
• Tłuszcze - 20%.
Należy również jeść 5-6 razy dziennie, a ⅔ dziennej diety należy spożyć przed godziną 16:00. Zauważ, że mężczyźni potrzebują 2 gramów białka na kilogram wagi dziennie, kobiety potrzebują 1-1,2 grama. Szybkie posiłki na masę nie są kompletne, bez odpowiedniego nawadniania. Może to być koktajli węglowodanowo-białkowych czy gainera. Należy je wypić 20 minut przed treningiem lub w ciągu pierwszych 20 minut po treningu. Gotową mieszankę można kupić w specjalistycznym sklepie lub przygotować w domu.
Powinniśmy też wiedzieć czego nie jeść na masie. Jeśli chcesz zoptymalizować odżywianie pod kątem przyrostu masy mięśniowej, a nie tłuszczu, warto ograniczyć się co do niektórych pokarmów. W innym przypadku ze względu na gwałtowny wzrost kaloryczności diety waga wzrośnie, ale głównie ze względu na wzrost udziału tłuszczu podskórnego. Czego nie jeść na masie, aby temu zapobiec?
• Cukier, ciastka i wyroby cukiernicze.
• Napoje alkoholowe, zwłaszcza piwo.
• Kiełbasy.
• Fast food.
• Skrobiowe, słodkie warzywa i owoce.
Postaw na naturalne produkty. Jeśli chcesz kiełbaski - ugotuj je sam, nie kupuj w sklepie. Unikaj złych tłuszczów. Przestań dodawać mleko i cukier do kawy lub herbaty. Te drobiazgi pomogą znormalizować dietę i zapobiegną gwałtownemu wzrostowi proporcji tłuszczu podskórnego podczas przyrostu masy mięśniowej.
Komentarze (0)