Niedziela, 8 września 2024
Bieganie to doskonały sposób na poprawienie zdrowia i kondycji. Regularne przemierzanie co najmniej kilkunastu kilometrów tygodniowo nie tylko pomaga zgubić zbędne kilogramy i przeciwdziałać wielu chorobom oraz leczyć już istniejące, ale także jest świetnym sposobem na poprawę humoru. Dlaczego? Otóż każda aktywność fizyczna - a zwłaszcza bieganie - uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. To wszystko sprawia, iż biegacz jest nie tylko zdrowy, szczupły i w świetnej formie fizycznej, ale także zadowolony i szczęśliwy.
Jednak aby bieganie przyniosło wszystkie oczekiwane rezultaty, to podczas jego uprawiania trzeba pamiętać o zdrowej, zbilansowanej i odpowiednio kalorycznej diecie. Jak zatem powinny wyglądać posiłki biegacza i z czego powinien się składać przykładowy obiad biegacza? Oto kilka podstawowych informacji.
Jedną z podstawowych kwestii w przypadku regularnego biegania jest zapotrzebowanie energetyczne. Tutaj nie ma jednoznacznych wyznaczników, gdyż przyjmuje się, iż takie zapotrzebowanie energetyczne powinno być uzależnione od wieku, płci, stanu fizjologicznego, składu ciała czy intensywności treningu. Przyjmując ogólne założenia mówi się o następujących zapotrzebowaniach energetycznych:
Te wartości są przydatne na pewno wtedy, gdy chcemy skomponować obiad lub śniadanie biegacza. Jednak warto tu podkreślić, iż o takich wartościach kalorycznych mówimy wtedy, gdy biegacz nie wykonuje na co dzień pracy fizycznej, a jego treningi charakteryzują się niską lub średnią intensywnością i nie trwają dłużej niż 60 minut. W przypadku dłuższych i intensywniejszych interwałów treningowych obiad biegacza, jego śniadanie lub jakikolwiek inny posiłek musi być uzupełniony o dodatkowe źródła energii. Na szczęście są bardzo proste przepisy dla biegaczy, które uwzględniają bardzo różne zapotrzebowanie kaloryczne.
Najlepsze są proste przepisy dla biegaczy, które uwzględniają wszystkie składniki odżywcze, minerały i witaminy, które biegacz musi dostarczyć swojemu organizmowi. W tym przypadku najważniejsze są węglowodany, tłuszcze i białka, które powinny składać się nie tylko na śniadanie biegacza, ale też na obiad biegacza, kolację biegacza i inne ewentualne przekąski. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby wszystkie te składniki odżywcze pochodziły z pełnowartościowej i jak najmniej przetworzonej żywności.
Jadłospis powinien uwzględniać:
Jednocześnie śniadanie, kolacja lub obiad biegacza nie powinien zawierać produktów wysokoprzetworzonych, dań typu fast food, gotowych posiłków przemysłowych i słodyczy. Co jeszcze powinna uwzględniać dieta biegacza? Jadłospis musi być uzupełniony o odpowiednią ilość wody. W tym przypadku jest to minimum 3 litry dziennie. Natomiast w przypadku bardzo intensywnych treningów (dodatkowo przeprowadzanych podczas bardzo ciepłych dni) samą wodę warto uzupełnić izotonikami i elektrolitami. Wtedy łatwiej uniknąć odwodnienia i innych negatywnych skutków.
Podstawowe posiłki osoby uprawiającej bieganie powinny być nie tylko skomponowane z odpowiednich składników odżywczych. Dodatkowo powinny one być spożywane o odpowiednich porach. Tutaj zasady są bardzo proste:
Dieta biegacza wcale nie musi być rozbudowana i skomplikowana. W tym przypadku sprawdzą się proste przepisy dla biegaczy. Przykładowy jadłospis to:
Uzupełnieniem głównych posiłków są przekąski. Tutaj warto sięgać po wafle ryżowe z bananem i masłem orzechowym, koktajl owocowy na bazie kefiru czy sałatkę z pieczonych batatów, ciecierzycy i granatu.Dieta dla biegacza powinna być odpowiednio skomponowana i zbilansowana. Musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Tylko wtedy przyniesie odpowiednie korzyści i sprawi, iż uprawianie sportu będzie naprawdę efektywne.
Komentarze (0)