Niedziela, 8 września 2024

Dieta biegacza na wiosnę

3 stycznia 2023

0

Odżywianie jest ważną częścią treningu. Dieta biegacza powinna różnić się od standardowej i winna być dostosowana do regularnej aktywności fizycznej o dużej intensywności oraz zwiększonymi wymaganiami co do stanu funkcjonalnego organizmu. Wszystko to wymaga starannego doboru składu diety.

Podstawowa dieta biegacza wiosną – na co zwrócić uwagę?

Na zużycie energii przez biegacza mają wpływ różne czynniki, m.in.: klimat, warunki geograficzne, objętość i intensywność treningu, rodzaj uprawianego sportu itp. Każda pora roku ma swoje charakterystyczne wymagania, które należy wziąć pod uwagę przy układaniu diety.

Wiosenne złe samopoczucie (senność, zmęczenie) obniża ogólną gotowość do aktywności fizycznej. Dieta biegacza wiosną powinna zatem pobudzać organizm do działania. Wskazane są szczególnie produkty z pszenicy i żyta. Dozwolone są wszystkie rodzaje makaronów i kwasu chlebowego. Dieta biegacza wiosną powinna zostać wzbogacona o nasiona i orzechy. Powinieneś jeść pokarmy dozwolone zimą, ale w mniejszych ilościach.

Odżywianie wiosną – koktajle witaminowe

Jeśli twoim celem jest przyrost masy mięśniowej, w twoim wiosennym menu powinna znaleźć się duża ilość witamin. Odżywianie wiosną należy wzbogacić o warzywa i owoce. Pozwoli ci to zregenerować osłabiony po zimie organizm, nabierając sił i energii do biegania.

Nie można jednak ograniczać się do niskokalorycznych potraw. Powinieneś jeść mięso i owoce morza. Wskazane jest wybieranie raczej kurczaka i indyka, ale wołowina jest również dopuszczalna w małych ilościach. Jeśli chodzi o owoce morza, nie tylko pomogą c i one dostarczyć potrzebnych kalorii, ale także zapewnią zastrzyk energii, której tak bardzo potrzebujesz podczas biegania. Dobrym sposobem na uzyskanie energii również specjalne koktajle witaminowe. Te powinny być tworzone z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw. Odżywianie wiosną ma bowiem na celu wspomaganie organizmu, który został nieco zaniedbany zimą. Dotyczy to zwłaszcza tych sportowców, którzy późną jesienią zaprzestają biegania.

Dieta biegacza

Kuchnia biegacza wiosną – przykładowe przepisy

Na początek dnia dobrym pomysłem jest zbilansowany koktajl mleczny na śniadanie. Ta opcja jest odpowiednia zarówno dla tych, którzy chcą zbudować masę mięśniową, jak i dla tych, którzy decydują się schudnąć. Taki koktajl zapewni ładunek energii i sprawi, że przez długi czas nie będziesz czuć głodu. Aby stworzyć taki koktajl, potrzebujesz:

  • Jogurt 300 gr. 213 kcal 17.1 białka, gr 3.6 tłuszcz, gr 21 węglowodany gr.
  • Płatki owsiane (płatki owsiane) 50 gr. 35,5 kcal 1.3 białka, gr 0,8 tłuszcz, gr 6 węglowodany gr.
  • Banan jeden banan 106,8 kcal 1.4 białka, gr 0,4 tłuszcz, gr 27,5 węglowodany gr.
  • Orzech włoski. Mała garść orzechów włoskich. 196,2 kcal 4.7 białka, gr 19.7 tłuszcz, gr 4.1 węglowodany gr

Wszystkie składniki należy zmiksować w blenderze.

Kuchnia biegacza wiosną to także owsianka z mlekiem i owocami. Będziesz potrzebował niskotłuszczowego mleka, płatków owsianych i owoców lub jagód, które masz pod ręką. Gotowaną owsiankę posypuje się plasterkami świeżych owoców lub jagód. Rezultatem jest białkowe śniadanie, które sprzyja wzrostowi mięśni i nasyca - pomoże ci to zrezygnować z niezdrowych przekąsek do obiadu.

Kuchnia biegacza wiosną była niekompletna bez sałatek. To świetny lunch dla tych, którzy chcą schudnąć. Jest bogata w witaminy, a jednocześnie ma minimum kalorii. Będziesz potrzebować:

  • Pierś z kurczaka 180 gr. 203,4 kcal 42,5 białka, gr 3.5 tłuszcz, gr 0,8 węglowodany gr.
  • Seler 2 łodygi selera 3.2 kcal 0,2 białka, gr 0,1 tłuszcz, gr 0,6 węglowodany gr.
  • Ogórek 1 ogórek 12 kcal 0,5 białka, gr 0,2 tłuszcz, gr 3 węglowodany gr.
  • Winogrono kiść czerwonych winogron, bez pestek 33,5 kcal 0,4 białka, gr 0,2 tłuszcz, gr 8.6 węglowodany gr.
  • Orzech włoski garść orzechów włoskich 228,9 kcal 5.4 białka, gr 22,9 tłuszcz, gr 4.8 węglowodany gr.
  • Sok cytrynowy. Sok z połowy cytryny 3.9 kcal 0,1 białka, gr 0 tłuszcz, gr 1.4 węglowodany gr.
  • Lekki majonez lub kwaśna śmietana 3 łyżki 130,8 kcal 0,3 białka, gr 13.4 tłuszcz, gr 3.2 węglowodany gr.
  • Czarny pieprz.
  • Sól, pieprz - do smaku.

Dieta na wiosnę dla biegacza - dla odchudzających

Jeśli twoim głównym celem jest schudnięcie do lata, będziesz musiał dokładnie zadbać o swoją dietę. Dieta na wiosnę dla biegacza powinna zawierać niskokaloryczne i bogate w witaminy i minerały potrawy.

Przede wszystkim należy przyjąć zasadę regularnego picia wody. Wiosna to okres oczyszczania, co oznacza, że wszystkie szkodliwe substancje, które nagromadziły się tam w miesiącach zimowych, należy usunąć z organizmu. Pij 2-3 litry dziennie.

Ponieważ wiosną pojawia się duża liczba warzyw i owoców, dieta na wiosnę dla biegacza powinna być bogata w sezonowe produkty tego typu. Warzywa i owoce można jeść zarówno świeże, jak i gotowane. Również warzywa i owoce można gotować lub piec, ale surowo zabrania się ich smażenia. Smażone potrawy na ogół należy wykluczyć z diety, jeśli chcesz schudnąć. Wiosenne menu powinno ograniczać się wyłącznie do produktów gotowanych i pieczonych – dotyczy to również mięsa i do ryb. Jeśli chodzi o ryby i owoce morza, to koniecznie muszą znaleźć się w wiosennej diecie – nasycają organizm magnezem, poprawiają sen i pracę serca.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz