Niedziela, 8 września 2024
Trening na bieżni cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy przynoszone przez niego efekty są zaskakująco dobre. Dla wielu osób jest on stałym elementem treningu dla siłowni. Są też tacy, którzy na bieżni biegają okazjonalnie, a więc wtedy, gdy pogoda na zewnątrz jest na tyle niekorzystna, że muszą zrezygnować z biegania. Często na trening na bieżni decydują się osoby, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. Pojawia się jednak pytanie, czy bieganie na bieżni odchudza?
Trening na bieżni nie bez powodu jest bardzo popularny. Powodem popularności jest między innymi to, ze jest on możliwy niezależnie od pogody. Z bieżni można korzystać zarówno wtedy, gdy świeci słońce, jak i gdy pada deszcz albo wieje porywisty, utrudniający trening wiatr. Urządzenie to pozwala na rozwinięcie prędkości przekraczającej 10 km/h, do tego w czasie jednej godziny można spalić od 400 do nawet 800 kcal. Czy bieganie na bieżni odchudza – to pytanie zadaje mnóstwo osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Na pewno tak, ale nie każdy trening jest równie efektywny.
Biegając na bieżni można zrzucić zbędne kilogramy, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Osoby, które zdecydują się na ich przestrzeganie mogą być pewne, że trening na bieżni przyniesie oczekiwane efekty. Aby waga spadła najważniejsza jest przede wszystkim systematyczność. Chcąc schudnąć, trzeba biegać przynajmniej 3 razy w tygodniu, a trening powinien trwać przynajmniej 40 minut. Tyle musi trwać trening, aby spalanie tłuszczu podczas biegania na bieżni się zaczęło. W ciągu pierwszych 10 minut treningu następuje spalanie cukrów, które są zgromadzone w mięśniach. Po upływie kolejnych 10 minut rozpoczyna się spalanie tłuszczu. Jednak dopiero wtedy, gdy trening trwa przynajmniej 30 minut staje się on podstawowym surowcem spalanym w trakcie ćwiczeń. Osoby, które chcą efektywnie ćwiczyć na bieżni i w miarę szybko pozbyć się zbędnych kilogramów nie tylko muszą trenować systematycznie. Nie mogą tez zapominać o tym, że w czasie ćwiczeń konieczne jest kontrolowanie tętna. Oprócz więc odpowiedniego stroju do biegania przyda im się także pulsometr.
Osoby, które zamierzają rozpocząć trening na bieżni bardzo często zadają pytanie, czy bieżnia odchudza brzuch. Oczywiście, że tak. Co więcej, biegając można zrzucić naprawdę sporo kilogramów. Najważniejsze jest, aby ćwiczyć systematycznie i mieć opracowany dobry plan treningowy. Jak już wspominaliśmy, najlepsze efekty można osiągnąć trenując trzy razy w tygodniu po 40 minut. Niektóre osoby po kilku tygodniach treningu na bieżni czują się rozczarowane, gdyż nie widzą pożądanych efektów. Warto więc wiedzieć, że brak efektów najprawdopodobniej spowodowany jest zbyt dużą podażą kalorii. Osoby, które wybrały trening na bieżni, gdyż zrzucić zbędne kilogramy muszą zadbać o dzienny deficyt kaloryczny. Z czasem też efektywność treningu zaczyna spadać. Wtedy warto wydłużyć czas treningu albo zwiększyć obciążenie. Osobom, którym szczególnie zależy na pozbyciu się spaleniu tłuszczu z brzucha polecany jest trening interwałowy, który pozwala na spalenie większej liczby kalorii. Na taki trening mogą jednak zdecydować się tylko zaawansowane osoby.
Trening na bieżni różni się trochę od biegania na świeżym powietrzu. Mając w planach bieganie na bieżni trzeba skompletować odpowiedni strój. Strój do biegania nie może krępować ruchów, powinien też być wygodny. Do treningu na bieżni wystarczą zwykłe buty treningowe, nie trzeba kupować specjalnych butów biegowych. Przygotowując plan treningowy do biegania na bieżni należy pamiętać, że każdy trening musi składać się z trzech elementów:-rozgrzewki;-właściwego biegu;-zakończenia treningu.
Mnóstwo osób pomija rozgrzewkę, tymczasem przygotowuje ona mięśnie do wysiłku. Dzięki rozgrzewce ryzyko odniesienia kontuzji staje się znacznie mniejsze. Za rozgrzewkę można uznać zarówno skłony w przód i bok, jak również lekki trucht na bieżni. Faza rozprężenia czyli końcówka treningu powinna zakończyć się marszem na najniższej prędkości. Osoby początkujące w czasie pierwszego tygodnia powinny ćwiczyć przez 3 dni. Pomiędzy poszczególnymi treningami musi być przynajmniej 1 dzień przerwy. W drugim tygodniu liczba treningów może być taka sama, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć ją do 4 dni. W trzecim tygodniu na bieżni można już trenować przez 5 dni.
Komentarze (0)