Niedziela, 8 września 2024
Bieganie to jeden z najprostszych i najtańszych rodzajów aktywności fizycznej. Jakie efekty pozwala uzyskać regularne bieganie?
Wiele osób traktuje bieganie wyłącznie jako cardio lub rozgrzewkę przed treningiem siłowym, nie do końca rozumiejąc, jak wiele zalet ma regularne bieganie. Efekty przed i po najlepiej widać w przypadku układu odpornościowego.
Jeśli często cierpisz na przeziębienia, bieganie będzie twoim najlepszym przyjacielem. Jogging na świeżym powietrzu (nawet przy chłodnej pogodzie) wzmocni ciało i uczyni je bardziej odpornym na zarazki i wirusy. Regularne ćwiczenia, zwłaszcza bieganie, wzmacniają kondycję fizyczną organizmu i poprawiają nastrój. Biegacze chorują mniej – to udowodniony fakt. Najważniejsze jest prawidłowe podejście do obciążeń, aby nie doszło do „przetrenowania” i ubieranie się stosownie do pogody podczas biegania na świeżym powietrzu.
Znormalizowanie krążenie krwi to kolejny plus, jaki daje bieganie. Efekty przed i po docenią zwłaszcza osoby z nadciśnieniem.
Regularne bieganie poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, czyli zapobiega chorobom serca. Podczas biegu następuje intensyfikacja (nasycenie) tkanek tlenem. Dzięki takiemu obciążeniu kardio mięśnie serca zyskują siłę i wytrzymałość, wzmacniają się ściany naczyń krwionośnych, zwiększa się ich napięcie. To z kolei prowadzi do stabilizacji ciśnienia krwi – i to niezależnie od tego, czy masz je wysokie, czy niskie.
Czy trzeba silnie trenować, żeby osiągnąć sukces? Jakie zalety ma codzienne bieganie 30 minuty? Efekty, to na przykład pozbycie się depresji
Podczas biegania organizm wytwarza hormon radości – endorfinę, a efekt ten utrzymuje się nie tylko podczas treningu, ale także po nim. Psychologowie twierdzą, że regularne bieganie sprawia, że człowiek jest mniej drażliwy i pomaga pozbyć się bezsenności. Bieganie jest oczywiście już naładowane emocjonalnie. Możesz jednak pomóc sobie czerpać jeszcze większą przyjemność z tego procesu. Stwórz playlistę ze swoją ulubioną muzyką do ćwiczeń. Wyrób sobie nawyk wychodzenia w weekendy pobiegać na łonie natury – w lesie lub nad brzeg rzeki/jeziora. Rozejrzyj się, posłuchaj śpiewu ptaków, cykania owadów, plusku wody.
Spróbuj także biegać w grupie, z bliskim przyjacielem, rodziną lub drużyną biegową. Wspólne bieganie, rozmowa, żarty, relaks na świeżym powietrzu są bardzo pomocne w walce z depresją i stanami lękowymi. To nie jedyne zalety, jakie ma codzienne bieganie 30 minut. Efekty, które zauważysz to zwiększona tkanka mięśniowa i oczywiście efekt utraty masy tłuszczowej.
Aby zmaksymalizować zyski z aktywności fizycznej, warto wiedzieć, jak powinno przebiegać codzienne bieganie. Efekty po miesiącu uzyskasz, kiedy ćwiczenia będą bezpieczne i nie prowadzą do przetrenowania.
W bieganiu powinieneś określić swoje główne cele, które chcesz osiągnąć. Należy również wziąć pod uwagę poziom naszej sprawności. Osobie, która dopiero rozpoczyna swoją biegową „ścieżkę”, zdecydowała się biegać w celu utraty wagi lub ujędrnienia mięśni, radziłabym zacząć od łatwych 10-30-minutowych biegów co drugi dzień. W bieganiu ważny jest dzień odpoczynku, jako jeden z najskuteczniejszych sposobów przywracania sprawności fizycznej. Taki schemat treningowy należy stosować przez pierwszy miesiąc, po którym można bezpiecznie dodawać dni biegowe, ale stopniowo i z analizą kondycji fizycznej po zwiększaniu objętości biegowych. Czas trwania treningu powinien mieścić się w zakresie opisanym powyżej - 10-30 minut.
Zatem jak powinno przebiegać codzienne bieganie? Efekty po miesiącu uzyskamy, jeśli wysiłek jest regularny. Dla biegacza, który ma już pewną bazę formy biegowej, właściwe byłoby bieganie 40-50 minutowych odcinków również co drugi dzień. W zależności od tempa dystans, jaki zawodnik może pokonać przy takim czasie trwania treningu, może wahać się od 5 km do 10 km.
Po pewnym czasie możesz zwiększyć obciążenia treningowe, jeśli chodzi o bieganie. Efekty po 3 miesiącach są już widoczne, a twój organizm przygotowany jest na bieganie o wysokiej intensywności czy bieganie i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni, stawów i więzadeł
Przy takim harmonogramie sensowne jest dodanie lekkiego joggingu w dni odpoczynku w przedziale czasowym 20-40 minut. Jednocześnie należy stale słuchać swojego ciała i wysyłanych przez nie sygnałów. Nagromadzenie zmęczenia i gwałtowny wzrost objętości biegowej może prowadzić do stanu zapalnego okostnej i hipertoniczności tkanek mięśniowych.
Należy też sprofesjonalizować samo bieganie. Efekty po 3 miesiącach pozwalają, aby proces treningowy składał się bardziej z treningu w strefie wysokiej intensywności. Trzy miesiące, które spędziliśmy na bieganiu, pozwoliło nam odbudować ogólną wytrzymałość, w organizmie zaszły procesy regeneracyjne, a także przyspieszył metabolizm.
Komentarze (0)