Niedziela, 8 września 2024

Co ubrać do biegania jesienią?

26 września 2022

0

Prawdziwy amator biegania nie zaprzestanie treningów w zimne pory roku. I bardzo dobrze, bo bieganie - bez względu na temperaturę - to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia, kondycji i dobrego humoru. Jednak aby nie skończyło się ono wyziębieniem organizmu (a co za tym idzie - przeziębieniem i zniechęceniem do dalszych treningów), to warto zadbać o odpowiedni ubiór, który nie tylko zapewni komfort termiczny, ale także sprawi, iż będzie się biegać komfortowo i wygodnie. Co dobiegania jesienią sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku warto przestrzegać zasady trzech warstw, która znana jest już od wielu lat. Zasada ta pozwala zredukować straty ciepła, gdyż umożliwia zatrzymywać je pomiędzy warstwami. Na czym ona polega? Oto podstawowe zasady.

Warstwa pierwsza

Pierwsza warstwa to taka, która przywiera do ciała. W tym przypadku jest to najczęściej bielizna termoaktywna, która pozwala skórze oddychać, a jednocześnie odprowadza pot i zapewnia uczucie suchości. To wszystko wiąże się z wygodą i komfortem biegania, co przy niskich temperaturach jest niezwykle istotne. Termoaktywna bielizna  nie musi być zakładana, gdyż temperatura powietrza nie spada poniżej 10 stopni. Wtedy równie dobrze sprawdzi się koszulka - i to zarówno z krótkim, jak i długim rękawem.

W przypadku wyboru koszulki trzeba pamiętać o tym, aby była ona dosyć dopasowana. Dlaczego? Otóż na taką koszulkę doskonale będzie pasować bluza do biegania lub kurtka do biegania (przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa). I co niezwykle ważne - ani bielizna termoaktywna ani koszulka nie może być wykonana z bawełny. Tkanina ta nie tylko szybko staje się wilgotna, ale też nie odprowadza potu. Może prowadzić to do utraty ciepła, wychłodzenia organizmu, a nawet otarć skóry.

Warstwa druga

Warstwa druga  - zwana też izolacyjną - doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni. Zadaniem warstwy izolacyjnej jest przede wszystkim utrzymanie ciepła i zagwarantowanie suchości. Co do biegania jesienią będzie warstwą izolacyjną? Tutaj sprawdzi się przede wszystkim bluza do biegania, która będzie idealną warstwą docieplającą. Taka bluza powinna być wykonana z szybkoschnących materiałów. Dodatkowo powinna ona być dosyć luźna i niekrępująca ruchów. Przy temperaturze około 5 stopni świetnie sprawdzi się bluza z cienkiego polaru.

Warstwa trzecia

Przy temperaturze poniżej 5 stopni niezbędna staje się warstwa trzecia. Najczęściej jest to ciepła bluza do biegania lub kurtka do biegania (przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa). W tym przypadku trzeba wybierać odzież przeznaczoną właśnie do uprawiania takiej aktywności. Dlaczego? Otóż profesjonalna kurtka do biegania  pozwoli ochronić się przed wiatrem, zimnem, deszczem i śniegiem, a jednocześnie zapobiegnie nadmiernemu przegrzaniu organizmu. Tutaj najważniejsze są parametry - kurtka do biegania musi łączyć w sobie wodoodporność z oddychalnością. W każdym innym przypadku biegacz najzwyczajniej w świecie się zapoci. 

Spodnie do biegania

Oprócz trzech górnych warstw ubraniowych ważna jest także warstwa dolna. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się obcisłe getry, które są wygodne i komfortowe, a jednocześnie nie krepują ruchów. Getry przeznaczone na  jesień powinny być ocieplane, co zapewni komfort termiczny.

Czapka do biegania

Niezwykle ważnym elementem ubraniowym każdej osoby uprawiającej bieganie jesienią jest czapka do biegania, która zapewnia ochronę głowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tak naprawdę czapkę powinno zakładać się już przy 10 stopniach. Dlaczego? Otóż to właśnie przez głowę ucieka aż 40% ciepła. Dodatkowo odpowiednia czapka do biegania chroni uszy i zatoki. Wybierając taką czapkę warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • czapka powinna być oddychająca i odprowadzająca pot (w innym przypadku głowa się spoci, a co za tym idzie - wychłodzi),
  • czapka powinna chronić uszy (najlepsze modele to takie, które mają specjalne wydłużenia w okolicach uszu),
  • czapka powinna przylegać do głowy, aby nie zsuwać się na oczy lub do tyłu,
  • grubość czapki powinna być dostosowana do temperatury powietrza.

Jeżeli biegacz nie przepada za czapką, to powinien założyć przynajmniej opaskę. Taka opaska ochroni uszy i zatoki, o których wyziębienie podczas biegu jest niezwykle łatwo. Dobrym rozwiązaniem jest też chusta wielofunkcyjna, która ma wielorakie zastosowanie - może posłużyć jako nakrycie głowy, szalik lub kominiarka. W każdym z tych przypadków ochroni przed zimnem górne partie ciała.Jesień to doskonały czas na poprawę kondycji poprzez regularne bieganie. W tym przypadku nie trzeba bać się niskich temperatur. Wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór, aby cieszyć się z codziennej porcji ruchu. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz