Niedziela, 8 września 2024
Bieganie jest bardzo popularnym rodzajem aktywności fizycznej. Dzisiaj biegać można nie tylko w terenie, ale także w klubie fitness, a nawet w domu. Treningi biegowe bez konieczności wychodzenia na zewnątrz umożliwia bieżnia. Osoby, które zamierzają ten sprzęt kupić mają do wyboru bieżnię mechaniczną i elektryczną. Jeszcze nie tak dawno największą popularnością cieszyły się te drugie. Obecnie coraz więcej zwolenników mają bieżnie mechaniczne. Wciąż jednak jest mnóstwo osób, które nie wiedzą co to jest bieżnia mechaniczna i jak ona działa. Postaramy się to wyjaśnić.
Nie ma nic dziwnego w tym, że ta forma aktywności fizycznej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Biegać może niemal każdy, do tego trenować można wszędzie. Bieganie przynosi bardzo wiele korzyści organizmowi. Przede wszystkim poprawia wydolność tlenową i wzmacnia mięśnie. Regularna aktywność fizyczna, a więc także bieganie, zmniejsza też ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego i cukrzycę. Na regularne bieganie w terenie nie każdy może sobie jednak pozwolić. Ponadto należy pamiętać o tym, że nie zawsze warunki pogodowe sprzyjają treningowi na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest bieganie na bieżni.
Wiele osób zastanawia się nad tym, co to jest bieżnia mechaniczna. Otóż jest ona symulatorem naturalnego ruchu człowieka jakim jest przede wszystkim chodzenie, ale także bieganie. W sprzedaży znajdują się dzisiaj zarówno bieżnie elektryczne, jak i mechaniczne. Te pierwsze na ogół stanowią wyposażenie siłowni i klubów fitness, te drugie kupowane są najczęściej do domu. Jak działa bieżnia mechaniczna? Od elektrycznej różni się ona tym, że jest bardzo prosta w budowie i nie posiada silnika elektrycznego. Jest napędzana wyłącznie siłą mięśni biegacza. W niektórych modelach taśmę biegową można regulować, zyskując w ten sposób dodatkowy opór. W efekcie aby rozwinąć większą prędkość mięśnie muszą pracować bardziej intensywnie. Opór taśmy, po której porusza się biegacz może zostać ustawiony na poziomie zero. Warunki biegu będą wtedy bardzo zbliżone do tych w terenie.
Bieżnia elektryczna, zgodnie ze swoją nazwą, zasilana jest silnikiem elektrycznym. Oprócz silnika składa się z takich elementów, jak:-pas biegowy. Do jego wykonania wykorzystywane są miękkie materiały, dzięki czemu trening na bieżni nie wpływa negatywnie na stawy;-system amortyzacji.
Niektóre, bardziej zaawansowane modele wyposażone są także w komputer. Zaletą bieżni elektrycznej jest możliwość dostosowania jej prędkości do tempa biegania danego biegacza. Bieżnia elektryczna pozwala zarówno na lekki trucht, jak i szybki bieg. Sprzęt ten może posiadać także opcję pochylenia pasa biegowego.
Zarówno bieżnia mechaniczna, jak i elektryczna mają zarówno plusy, jak i minusy. Wadą bieżni mechanicznej jest to, że jest ona napędzana siłą mięśni, co początkującym biegaczom może sprawić duży problem. Osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały żadnego sportu, korzystając z bieżni mechanicznej mogą szybko się zniechęcić. Bieżnia elektryczna jest dobrym wyborem nie tylko dla początkujących biegaczy, ale także dla osób starszych, które pragną rozpocząć bądź kontynuować aktywność fizyczną, która będzie dla nich bezpieczna. Jeśli zadajesz sobie pytanie, która bieżnia jest lepsza, bieżnia mechaniczna czy elektryczna, pod uwagę musisz wziąć swoje oczekiwania i potrzeby oraz cel, który chcesz osiągnąć.
Oba rodzaje bieżni mają mnóstwo zalet. Ten sprzęt treningowy jest niezwykle obecnie popularny, w swojej ofercie ma go więc mnóstwo firm. Osoby, które planują zakup bieżni mechanicznej przy wyborze powinny zwrócić uwagę na jej parametry. W wybraniu najlepszego modelu z pewnością bardzo pomocne okażą się opinie o bieżni mechanicznej innych użytkowników o konkretnych modelach od poszczególnych producentów. Niektóre mają naprawdę bardzo dobre opinie i to na te należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Kupując bieżnię zarówno mechaniczną, jak i elektryczną, należy zwrócić uwagę na jej nośność oraz długość i szerokość pasa biegowego. Standardowo bieżnie wyposażane są w pasy o długości 110 cm i szerokości od 35 do 46 cm. Ostatnim kryterium, dla wielu osób bardzo istotnym, jest cena sprzętu. Bieżnie elektryczne, zwłaszcza te z wieloma programami ćwiczeń, są znacznie droższe od mechanicznych.
Komentarze (0)