Niedziela, 8 września 2024
Jest takie znane powiedzenie: jesteś tym, co jesz. Na temat biegania możesz powiedzieć: biegasz tak, jak jesz. Co, ile i kiedy jesz bezpośrednio wpływa na efektywność twoich treningów.
Twój posiłek przed treningowy powinien składać się z węglowodanów. Węglowodany to tak zwane „paliwo”, które dostarcza naszemu organizmowi energii podczas procesu treningowego. Jeśli zastanawiasz się co jeść, gdy się biega, to zalecam spożywanie węglowodanów o niskiej zawartości błonnika przed bieganiem. Na przykład różne płatki zbożowe gotowane w wodzie, odtłuszczone mleko lub jogurt, batony energetyczne, płatki śniadaniowe i owoce, makarony.
Określając co jeść, gdy się biega, pamiętaj, że menu nie powinno zawierać tłustych pokarmów, ponieważ są one słabo przyswajalne przez organizm, bieganie po takim posiłku staje się trudne i niewygodne. Błonnik zawarty w roślinach strączkowych może powodować skurcze i wzdęcia.
Nie polecam ćwiczeń na pusty żołądek. Taki trening nie da odpowiedniego rezultatu, możesz czuć się źle, mieć zawroty głowy lub stracić przytomność. Jednocześnie nie należy jeść zbyt dużo przed treningiem, ponieważ może to prowadzić do ciężkości brzucha, bólu w boku, nudności podczas biegania, a także zmniejszenia wytrzymałości i szybkości sportowca.
Na 2-3 godziny przed treningiem, możesz zjeść obfity posiłek (węglowodany złożone) lub lekką przekąskę (smoothie, owoce, suszone owoce) 30 minut – 1 godzinę przed treningiem. Warto jednak zauważyć, że intensywność trawienia pokarmów jest różna dla każdego z nas, dlatego optymalny czas posiłku przed treningiem można ustalić samodzielnie w praktyce.
Jeśli chodzi o płyny, nie polecam zbyt dużej ilości wody przed rozpoczęciem treningu. W efekcie wypijana duża ilość wody powoduje ogromne obciążenie układu naczyniowego, serca i nerek. To jeden z powodów, dla których biegacz może czuć mrowienie w boku podczas biegu. Pół godziny przed treningiem możesz wypić nie więcej niż 200 ml wody. Nie zapomnij pić wody małymi łykami podczas treningu.
Zastanawiając się co jeść przed bieganiem rano, zaleca się wybieranie zbóż, produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Wtedy organizm będzie zaopatrywany w „paliwo” przez długi czas. Należy zachować ostrożność w przypadku produktów mlecznych, niektórych warzyw i owoców oraz innych pokarmów bogatych w błonnik. Nadmierne ich spożycie może prowadzić do rozstroju żołądkowo-jelitowego podczas treningu. Jeśli chodzi o to, co jeść przed bieganiem rano a czego unikać, to najlepiej nie pić herbaty i kawy przed treningiem. Zawierają kofeinę, która ma działanie moczopędne. A odwodnienie to wróg biegacza.
Optymalny odstęp czasowy między jedzeniem a bieganiem jest indywidualny dla każdego. Wybierz najlepszą dla siebie dietę, stosuj się do niej, a wtedy będziesz w świetnej formie zarówno w życiu codziennym, jak i na treningu.
Przed bieganiem możesz jeść proste węglowodany i koniecznie pić. Zwłaszcza jeśli trenujesz rano, bo w nocy krew gęstnieje. Węglowodany proste to coś słodkiego: banan, woda z miodem, sok, tost z dżemem, a nawet cukierki. Potrzebujesz czegoś, co od razu dostanie się do krwiobiegu i zostanie spalone podczas treningu.
Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i czasu. Jeśli trenujesz rano, lepiej jeść owsiankę lub tosty. Rozważając co jeść przed bieganiem wieczorem, pamiętaj, że w ciągu 2-3 godzin możesz zjeść wolne węglowodany (ryż, kasza gryczana, makaron, owsianka) z lekkim mięsem, takim jak ryba, kurczak lub jajko. Czerwonego mięsa lepiej nie jeść przed treningiem, ponieważ, takie potrawy są trudne do strawienia. Jak w przypadku porannej diety, także to, co jeść przed bieganiem wieczorem jest sprawą indywidualną. Najważniejsze to nie jeść tłustych, słonych, pikantnych potraw przed bieganiem.
Jeśli trenujesz rano, najlepsze śniadanie to owsianka przed bieganiem. Możesz do niej zjeść banana lub tosty z serem. Ten pokarm jest szybko wchłaniany i doskonały, jeśli chodzi o trening, który trwa 30-40 minut.
Paradoksalnie owsianka przed bieganiem to też dobry wybór wieczorem. Jednak jeśli trenujesz wieczorem, obserwuj, co jesz w porze lunchu. Nie radzę jeść nic smażonego. Możesz zjeść do owsianki zupę, rybę lub kurczaka. Taki posiłek zostanie przyswojony w ciągu 2-3 godzin. Ale jeśli zjadłeś obfity posiłek, jedzenie będzie trawione przez ponad cztery godziny i możesz odczuwać ciężkość podczas treningu.
Komentarze (0)