Poniedziałek, 9 grudnia 2024

Buty sportowe – Jakie buty do biegania wybrać?

21 sierpnia 2022

0

Odpowiednio dobrane buty decydują jednakowo o komforcie biegania, jak i o bezpieczeństwie. Buty dobrane do indywidualnych potrzeb to bowiem dużo niżesz ryzyko kontuzji.

Jak wybrać buty sportowe?

Zanim przejdziemy do zakupów odpowiedzmy sobie na pytania, które należy sobie zadać przed wyborem butów do biegania:

• Do jakich zadań potrzebne są buty sportowe – trening czy zawody oraz w jakich dyscyplinach biegowych.

• Po jakiej powierzchni będziesz biegać - od tego będzie zależeć bieżnik buta, rozmiar, blok.

• Anatomiczne cechy stóp - to określi poziom amortyzacji, podparcie łuku stopy, szerokość i wysokość buta, zwłaszcza nosa.

• Jaka jest twoja technika układania stopy - od tego będzie zależeć poziom amortyzacji i różnica wysokości od pięty do palców - „spadek”.

• Jaka pogoda cię czeka podczas biegu - śnieg, deszcz, zimno, brud - od tego zależy poziom ochrony termicznej, wentylacji, obecność membrany i dodatkowej ochrony przed opadami atmosferycznymi i niechcianymi zanieczyszczeniami w butach.

• Czy lubisz wyczuwać każdą nierówność toru, czy wręcz przeciwnie, wolisz ochronę – od tego zależy sztywność skrętna, jaką mają buty sportowe.

• Jaki rozmiar i przybliżona waga jest potrzebna.

Buty do biegania damskie – kluczowe elementy

Wybierając buty do biegania damskie, zwróć uwagę na rozmiar. Każdy producent ma swoją tabelę rozmiarów, oprócz tego są też metryki krajowe takie jak UK, US, Euro, CM. Raz na zawsze wybierz dla siebie jednowymiarową metrykę, według której będziesz w przyszłości wybierał buty do biegania. I poproś sprzedawcę o pomoc w ustaleniu twojego rozmiaru.

Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że biegając na długich dystansach, szczególnie w górach, trzeba zabrać buty do biegania damskie z marginesem o 0,5-1 rozmiaru większym niż w rzeczywistości. Jeśli biegasz na krótkie dystanse i nosisz indywidualne wkładki ortopedyczne, weź je „w rozmiarze”, ale zostaw przynajmniej kilka milimetrów między palcami u rąk i nóg.

W przypadku butów przeznaczonych dla kobiet ważna jest też waga. Buty do treningów na długich dystansach są zawsze nieco cięższe niż buty do zawodów. Waga większości butów treningowych zmieści się w przedziale 280-350g (na but w średnim rozmiarze). Im większy rozmiar, tym but jest cięższy i odwrotnie.

Dobry, nowoczesny but wyczynowy waży od 170g do 280g. Chociaż wielu biegaczy terenowych biega w tych, które są cięższe niż 330 g. Sukces w bieganiu zależy bardziej od poziomu wytrenowania i odpowiedniego doboru butów do biegania. Sprinterzy biegający w kolcach biegają w butach nie cięższych niż 250 g.

Jakie powinny być buty do biegania męskie?

Dobierając buty dla mężczyzn, zwróć uwagę na zmienną która nazywa się drop. To spadek - różnica wysokości od pięty do palców - pięta w bucie do biegania jest zawsze wyższa niż palce. Zazwyczaj w opisie właściwości technicznych buta zapisuje się wskaźniki, np. „20mm / 11mm (drop - 9mm)”, gdzie grubość pięty w najgrubszym miejscu wynosi 20 mm, a czubek 11 mm w najcieńszym.

Wysoki spadek zapewnia płynne przejście od pięty do palców. Bieganie od palca w takich butach jest niewygodne, przynajmniej na asfalcie. Należy pamiętać, że minimalny spadek nie oznacza słabej amortyzacji. Obecnie buty do biegania męskie z niskim spadkiem są często wykonane z amortyzujących materiałów, szczególnie w przypadku butów szosowych.

Wybierając buty do biegania męskie, sprawdź rozpiętość wysokości bieżnika. Ta waha się od 0 do 10 mm. Wysokość bieżnika decyduje o przyczepności, zwłaszcza w biegach przełajowych. Im wyższy bieżnik, tym lepsza przyczepność na błotnistych nawierzchniach. Bieżnik średniej wysokości (4-7 mm) jest przeznaczony na twarde podłoże, kamienie, suchy las, górskie szlaki przy suchej pogodzie. Większość butów do biegania w terenie należy do tej klasy. Ta wysokość bieżnika jest bardziej wytrzymała na twardym podłożu i zapewnia lepszą przyczepność.

Jak wybrać buty do biegania na szeroką stopę?

Wybierając buty do biegania na szeroką stopę, ważna jest geometria bieżnika. To ona wpływa na przyczepność buta do biegania w terenie. Wzór bieżnika określa, jak bardzo podeszwa będzie się zatykać błotem. Mocno zatkany bieżnik zmniejsza przyczepność w błocie do zera. Chwyt jako całość zależy od geometrii, szerokości kolców. W przypadku szerokiej stopy ważna jest też sztywność poprzeczna (do zginania w poprzek).

Im lepiej buty do biegania na szeroką stopę się wyginają, tym bardziej są przystosowane do siły nacisku na kostkę. W sztywniejszych podeszwach w większym stopniu obecne są technologie stabilizacji i napędu. Czasami elastyczna podeszwa zewnętrzna to tylko czynnik sztywności materiału, a nie technologiczne wstawki wewnątrz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz