Niedziela, 8 września 2024
Buty są najważniejszym elementem odzieży biegacza. Dlatego do ich wyboru należy podejść z maksymalną starannością. Czym się kierować przy wyborze butów sportowych?
Jeśli większość twoich treningów odbywa się na chodnikach, buty szosowe są stworzone dla ciebie. Dzięki większej amortyzacji niż mają buty terenowe lub lekkie buty wyścigowe, zapewnią amortyzację, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Jeśli biegasz po miękkich, błotnistych szlakach, to wybierz terenowe buty do biegania męskie z głębokim bieżnikiem, które zapewniają lepszą przyczepność i wsparcie kostki. Jest to niezbędne przy bieganiu po nierównym terenie. Jednak takie buty nie nadają się do biegania po szosie i utwardzonej powierzchni. Podeszwy butów w takim przypadku bardzo szybko się zużyją.
Jeśli biegasz po zróżnicowanym terenie, to warto zdecydować się na hybrydowe buty do biegania męskie. Dobrze sprawdzają się zarówno na szosach, jak i w mieszanych warunkach terenowych dzięki zrównoważonemu połączeniu przyczepności i amortyzacji.
Buty do biegania mogą wyglądać jak standardowe tenisówki, ale mają specjalistyczną technologię, która pomaga ci biegać. Podczas biegania stopa uderza o ziemię w zasadzie w ten sam sposób przy każdym kroku. W przeciwieństwie do trampek, buty do biegania zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać kontuzjom spowodowanymi powtarzającymi się ruchami. Buty do biegania w terenie męskie są wyposażone w specjalną amortyzację, która pomaga w absorpcji wstrząsów, a także cechy konstrukcyjne ułatwiające poruszanie się do przodu.
Jeśli przy wyborze butów do biegania bierzesz pod uwagę tylko jeden czynnik, powinno to być dopasowanie. Źle dopasowany but do biegania nie tylko sprawi, że bieganie będzie bolesne, ale może również prowadzić do potencjalnych kontuzji. Weź pod uwagę, że stopy mają tendencję do puchnięcia podczas biegania, więc przymierzanie butów po południu lub wieczorem może zapewnić ich dokładniejsze dopasowanie. Odległość między końcem stopy a końcem buta powinna wynosić mniej więcej jedną szerokość kciuka. Dzięki temu palce u stóp nie będą się męczyć podczas biegania.
Niektóre buty do biegania w terenie męskie mogą lepiej pasować do wąskiej lub szerokiej stopy, a niektóre są nawet dostępne w szerszych lub węższych rozmiarach. Standardowe szerokości butów to D dla mężczyzn i B dla kobiet.
Buty do biegania są projektowane z myślą o konkretnych celach. Powinieneś wybrać buty do biegania na podstawie tego, jaki rodzaj biegania chcesz uprawiać. Buty do biegania po asfalcie męskie są przeznaczone do codziennego biegania. Są najtrwalsze. Te lekkie buty do biegania po asfalcie męskie są najlepsze do szybszych treningów lub wyścigów. Są też mniej trwałe niż buty codzienne, ale lżejsze niż buty do biegania w terenie.
Ważna jest dobra amortyzacja. Bez względu na to, czy biegasz po asfalcie, czy w terenie, należy maksymalnie zredukować obciążenie udarowe. Jest to szczególnie ważne dla osób, które miały lub mają urazy stawów i układu mięśniowo-szkieletowego. Wkładki znajdują się zwykle na całej powierzchni podeszwy, ale dostępne są opcje z amortyzacją tylko w pięcie.
Profesjonalne buty do biegania męskie mają dodatkowe podparcie stopy. Zapewniają to specjalne wkładki w podeszwie, które zwiększają sztywność skrętną, a także system popręgu i mocowania stopy oraz pięty. Jednocześnie pięta powinna być solidna i nie przesuwać się po naciśnięciu, a podczas dokręcania sznurowania stopa powinna być ciasno zamocowana i nie wystawać z buta.
Upewnij się, że występuje różnica wysokości podeszwy od pięty do palca. Początkujący biegacze najczęściej stosują technikę biegu od pięty, dlatego powinni wybierać modele ze spadkiem co najmniej 8 milimetrów. Doświadczeni sportowcy, mogą wybrać profesjonalne buty do biegania męskie z mniejszą amortyzacją lub bez amortyzacji. Takie modele są lżejsze i bardziej elastyczne, ale wymagają przygotowania i doświadczenia. W tym przypadku mięśnie stopy i dolnej części nogi wykonują całą pracę w zakresie amortyzacji i stabilizacji.
Jeśli biegasz w skarpetce, szukaj butów z lekkim spadkiem. A spośród nich, w zależności od grubości podeszwy, wybierz parę treningową lub wyczynową. Przy płaskostopiu lub szczególnych cechach budowy stopy (hiperpronacja lub nadmierna supinacja) zalecamy stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które podtrzymują łuk stopy we właściwym kierunku i równomiernie rozkładają obciążenie podczas biegu.
Komentarze (0)