Niedziela, 8 września 2024
Mówi się, że dla prawdziwego biegacza przeszkodą nie jest pogoda, a źle dopasowany ubiór. W naszym klimacie sport ten można uprawiać przez cały rok. Jednak w sezonach jesiennych i zimowych warto uzupełnić strój do biegania o bluzę.
Kluczowym, najważniejszym dla nas punktem wyboru jest obecność termoregulacji. Jest to utrzymanie optymalnej temperatury ciała, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Kiedy zaczynamy aktywnie się poruszać, między bielizną a skórą pojawia się swoisty mikroklimat. Jeśli wilgoć zostanie wchłonięta przez ubranie, te stanie się mokre i lepkie. Bluza termoaktywna z kapturem pozwala na przeniknie potu, po powierzchni włókien, a jej materiał sprawia, że ten nie zostanie wchłonięty przez tkaninę. Najczęściej do produkcji tego typu odzieży stosuje się poliester. Ten sam w sobie jest włóknem niepochłaniającym wody - pochłania wodę w ilości 0,4% swojej wagi. Wilgoć wnika w warstwę zewnętrzną i równomiernie rozprowadza się po powierzchni, skąd odparowuje.
Ważnym punktem wyboru odzieży jest obróbka chemiczna tkaniny. Wysokiej jakości bluza termoaktywna z kapturem jest poddawana specyficznej obróbce, która nadaje materiałowi właściwości hydrofilowe, co przyspiesza transport wilgoci do warstwy zewnętrznej. Pamiętaj o tym, wybierając odzież termiczną.
Niekiedy bluza termoaktywna jest wykonana z wełny. Tutaj technicznie proces wygląda inaczej, ponieważ wełna ma ciekawą właściwość - pochłania wilgoć do 36% swojej wagi. A jednocześnie wilgoć stopniowo przenika do zewnętrznej warstwy bielizny termicznej i odparowuje. Odpowiada za to rdzeń włókien wełny. Wchłonięta woda, pod wpływem niskiej wilgotności zewnętrznej i wysokiej wewnątrz, stopniowo przemieszcza się do warstw zewnętrznych.
Istnieje 6 podstawowych wymagań dotyczących materiałów używanych do szycia odzieży sportowej do biegania:
Włókna naturalne i syntetyczne w czystej postaci nie posiadają wszystkich tych właściwości naraz. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Na przykład bawełna świetnie oddycha, jest hipoalergiczna, dobrze wchłania wilgoć. Jednocześnie materiał jest nieelastyczny, marszczy się i kurczy po praniu, a co najważniejsze długo schnie. Lycra – ma właściwości oddychające, dobrze odprowadza wilgoć, nie kurczy się, nie marszczy, nie blaknie i szybko schnie. Materiał jest w stanie rozciągnąć się 8 razy i jest wytrzymały. Jednocześnie nie zatrzymuje ciepła.
Optymalnie dobrana bluza do biegania w zimie łączy zalety obu materiałów i maksymalnie niwelując ich wady. Zapewnia wystarczający poziom higroskopijności, elastyczności, oddychalności, wytrzymałości i odporności na zużycie. Wysokiej jakości bluza do biegania w zimie, dobrze zatrzymuje ciepło. Dzięki temu w takiej bluzie wyposażonej w technologie Dry-Fit nie zauważysz, kiedy się pocisz – ciało oddycha i pozostaje suche, niezależnie od intensywności i tempa biegu.
Bluza termoaktywna do biegania z technologią Gore-Tex, doskonale chroni przed deszczem i jednocześnie dobrze odprowadza pot – bardzo wygodnie się w niej biega jesienią, a także zimą, kiedy pogoda jest szczególnie nieprzewidywalna.
W mroźną zimę warto wyposażyć się w bluzę z technologią SoftShell. Taka bluza termoaktywna do biegania wykonana jest z trójwarstwowej tkaniny membranowej o dobrej sprężystości, paro przepuszczalności, ochronie przed wiatrem, wodą i zimnem. Bardzo ważne jest, aby wszystkie ubrania, które masz na sobie, dobrze oddychały, skutecznie odprowadzały wilgoć do następnej warstwy i szybko schły. Na przykład na bieg w temperaturze 0°C - 5°C powinieneś ubrać skarpety termiczne + legginsy do biegania lub długie rajstopy. Opcjonalnie rajstopy 3/4 + getry kompresyjne. Jeśli na zewnątrz panuje wilgoć, opady atmosferyczne w postaci deszczu lub śniegu, załóż skarpety termiczne + wiatroodporne wodoodporne spodnie z wentylacją.
Komentarze (0)