Niedziela, 8 września 2024

Bieganie na czczo czy po jedzeniu?

25 maja 2023

0

Bieganie to jeden z najtańszych, najprostszych i najbardziej demokratycznych rodzajów aktywności fizycznej. Ponadto jest to świetny sposób na wyrzeźbienie sylwetki: pozbycie się dodatkowych centymetrów, trening serca i płuc.

Bieganie na czczo - ile minut możesz biegać?

Pomimo tego, że bieganie na pierwszy rzut oka wydaje się dość prostym ćwiczeniem cardio, istnieje wiele czynników, które wpływają na efektywność treningu i jego zdrowotne korzyści. Jednym z pytań, które zadają początkujący sportowcy, jest to, czy wskazane jest bieganie na czczo? Ile minut możesz poświęcić na poranny trening bez śniadania?

Panuje opinia, że stosując zbilansowaną dietę przez cały dzień i zwracając uwagę na intensywność biegu, możesz uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. W praktyce jednak możliwe jest też bieganie na czczo. Ile minut możesz spędzić biegając, jest uzależnione od twoich indywidualnych cech organizmu. Dla mięśnia sercowego nie ma znaczenia, czy biegasz na czczo, czy jesz śniadanie przed treningiem. Dlatego bieganie na czczo jest całkowicie bezpieczne, jeśli przestrzegasz zbilansowanej diety przez cały dzień. Czas posiłków nie jest tak ważny. Jedynym niuansem, który należy wziąć pod uwagę, jest intensywność treningu. Jeśli masz zaplanowaną intensywną sesję biegu interwałowego, warto coś wcześniej zjeść, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym. biegaczem Pomoże to uniknąć nagłych skoków poziomu glukozy we krwi.

Bieganie na czczo – efekty treningu

Jak wykazaliśmy możliwe jest bieganie na czczo. Efekty treningu będą podobne do tych, które uzyskałbyś, biegając po śniadaniu. Aby jednak uniknąć efektów ubocznych, koniecznie wypij przed treningiem 200-250 ml wody. O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy planujemy bieganie na czczo? Efekty będą lepsze, jeśli na 1,5-2 godziny przed treningiem, nie będziesz jeść pokarmów trudnych do strawienia: czerwonego mięsa, tłustych potraw. Dobre są płatki zbożowe z owocami, jajka, lekkie kanapki na chlebie pełnoziarnistym.

Bieganie na czczo po kawie – czy ma znaczenie?

Pomimo wszystko, bieganie na czczo ma dość silny wpływ na organizm jako całość. Po pierwsze, jest to wzrost wrażliwości na insulinę, hormon odpowiedzialny za przekierowanie cukru do mięśni w celu uzyskania energii. Hormon ten uwalniany jest podczas posiłków, więc częste podjadanie prowadzi do tego, że organizm staje się bardziej odporny na działanie insuliny. Co z kolei powoduje przyrost masy ciała. Po drugie, podczas biegania na czczo wzrasta poziom hormonu wzrostu. Dzięki niemu organizm buduje masę mięśniową oraz przyspiesza procesy wzmacniania tkanki kostnej.

Musisz mieć świadomość, że bieganie na czczo po kawie czy kilku szklankach wody, niesie ze sobą pewne niedogodności. Po pierwszych kilometrach możesz odczuwać dyskomfort w mięśniach brzucha. Może również wystąpić niewielki ból i lekkie pieczenie w okolicy przepony. Ponadto warto pamiętać, że bezpośrednio po treningu lepiej powstrzymać się od jedzenia. Zaleca się wypicie kolejnej szklanki wody i dopiero po godzinie pełen posiłek, z wyłączeniem tłustych potraw. Na koniec, przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu nie zapomnij o rozgrzewce. Przestrzegając wszystkich tych zasad bieganie na czczo po kawie, przyniesie takie same efekty jak aktywność po lekkim śniadaniu.

bieganie

Jaki jest związek -bieganie na czczo odchudzanie

Czy bieganie na pusty żołądek pomaga szybciej schudnąć? Regularne poranne bieganie na czczo może być korzystne dla osób o powolnym metabolizmie. Taka poranna aktywność fizyczna pomoże spalić więcej tkanki tłuszczowej ze względu na brak prostych źródeł energii w organizmie – węglowodanów i białek. Jednak na ostateczny wynik wpływają również inne czynniki, nie tylko bieganie na czczo. Odchudzanie to bowiem suma wszystkich kalorii, jakie dostarczysz do organizmu. A kiedy dokładnie jesz – przed czy po treningu – nie ma tu znaczenia.

Możesz biegać na pusty żołądek. Lepiej zrobić to rano lub 6-8 godzin po ostatnim posiłku. Zaletą takiego treningu jest to, że proces spalania tkanki tłuszczowej przebiega szybciej, nie ma dyskomfortu pełnego brzucha, a także różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Kiedy biegniesz na czczo, organizm musi wydać zgromadzoną wcześniej energię, czyli wykorzystać dostępne zapasy glikogenu. Podczas regularnego treningu na czczo organizm uczy się czerpać główną energię z tłuszczów. Istnieją jednak pewne zasady, jeśli chodzi o bieganie na czczo. Odchudzanie będzie efektywne i bezpieczne, jeśli przestrzegasz następujących zasad:

  • Trening nie powinien być intensywny.
  • Najlepszy jest lekki jogging dla przyjemności (60-80 minut), bez przerw, aby organizm nie wyczerpał rezerw, dzięki którym dostarczana jest energia.
  • Jeśli trening trwa dłużej niż 60-80 minut, weź lekką przekąskę w postaci batonika i jakiegoś napoju.

Chociaż bieganie na czczo zużywa twoje zapasy tłuszczu lub glikemii, nie gwarantuje to ogólnej utraty wagi. Faktem jest, że nasz organizm stale gromadzi i utlenia tłuszcz w ciągu dnia. Na przykład, jeśli pominąłeś śniadanie i od razu zabrałeś się do treningu - w tym przypadku rezerwy tłuszczu są wykorzystywane jako źródło energii. Po obiedzie organizm przestaje już utleniać tłuszcz i zaczyna wykorzystywać kalorie z pożywienia. Proces ten powtarza się wiele razy w ciągu dnia. A jeśli ilość utlenionego tłuszczu jest równa ilości tłuszczu zmagazynowanego, to całkowita ilość tłuszczu w organizmie nie ulegnie zmianie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz