Poniedziałek, 24 marca 2025

Bieganie jesienią: Jak dostosować garderobę do zmiennych warunków pogodowych?

28 września 2024

0

Deszcz i pierwsze przymrozki nie powinny przestraszyć tych, którzy kochają bieganie. Najważniejsze jest, aby przestrzegać kilku prostych zasad i wybrać odpowiednie ubranie.

Jak wybrać odzież do biegania jesienią?

Aby biegać późną jesienią, musisz zacząć biegać już teraz. W ten sposób organizm i układ odpornościowy mogą stopniowo przystosowywać się do zimnej pogody. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać odzież do biegania jesienią, ale też jak przygotować się do biegu.

Trening należy rozpocząć od rozgrzewki, która pomaga przygotować układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Można rozgrzewać się zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.

Ważnym elementem, jeśli chodzi o to, jak wybrać odzież do biegania jesienią, są legginsy wykonane ze specjalnych materiałów syntetycznych. Ich główną zaletą jest to, że dobrze zatrzymują ciepło i nie zakłócają prawidłowej techniki biegu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko wskazania termometru zewnętrznego, ale także siłę wiatru i intensywność treningu.

  • Od +15 stopni - spodenki i koszulka.
  • Od +10 do +15 stopni – koszulka/długi rękaw i spodenki.
  • Od +5 do +10 stopni - długie rękawy i legginsy, można uzupełnić rękawiczkami i opaską.
  • Od -5 do +5 stopni - bluza z długim rękawem i wiatrówka lub polar oraz spodnie czy legginsy, dodatkowe akcesoria (rękawiczki, opaska, buff).

Jak się ubrać na bieg jesienią – praktyczne porady

Poza sezonem należy kierować się zasadą: lepiej mieć kilka cienkich warstw odzieży niż jedną grubą. Powietrze tworzące się pomiędzy warstwami odzieży lepiej zatrzymuje ciepło i pozwala skórze „oddychać”.

To jak ubrać się na bieg jesienią zależy od warunków pogodowych, ale pamiętaj, że odzież bawełniana nie nadaje się na pierwszą warstwę, gdyż szybko zamoczy się i zacznie kleić do pleców. Samą odzież warto kupować w specjalistycznych sklepach lub sportowych.

Jak się ubrać na bieg jesienią? Przydadzą ci się następujące elementy:

  • Bielizna termiczna. Jej zadaniem jest usuwanie wilgoci.
  • Wysokie skarpetki zakrywające kostkę. Odpowiednie są również getry.
  • Czapka z daszkiem, która ochroni twarz przed deszczem.
  • Buff, lekka syntetyczna chusta przypominająca nakrycie głowy.
  • Czapka typu beanie

Kurtki do biegania na jesień

Wybieramy najlepsze kurtki do biegania na jesień

Zdecydowanie najlepsze kurtki do biegania na jesień to wiatrówka lub kurtka membranowa. Bez nich żaden strój do biegania na jesień i wiosnę nie będzie kompletny. Zadaniem takiej kurtki nie jest zapewnienie ciepła, ale ochrona przed wiatrem i deszczem. Wskazane jest, aby wiatrówka posiadała kaptur oraz ściągacze na rękawach. Pamiętaj, że krótka wiatrówka nie za bardzo nadaje się do biegania, a optymalna długość to połowa pośladków. W profesjonalnych modelach sportowych zwykle znajdują się otwory pod pachami.

Najlepsze kurtki do biegania jesienią nie powinny ściśle przylegać do ciała, ponieważ zakłada się ją na T-shirt. Lepiej też nie oszczędzać na dobrej kurtce i kupić wysokiej jakości model znanej marki.

Jakie zalety ma termoaktywna bielizna do biegania?

Bielizna termoaktywna łączy w sobie funkcjonalność i łatwość użytkowania. Zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, zapobiega poceniu się skóry i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo termoaktywna bielizna do biegania jest przyjemna w dotyku. Idealnie dopasowuje się do ciała, ułatwiając zakładanie kolejnych warstw odzieży, takich jak spodnie, bluzy czy swetry.

Termoaktywna bielizna do biegania nie ogranicza swobody ruchów. Dobrej jakości bielizna stwarza wrażenie tzw. „drugiej skóry”. Główne funkcje bielizny tego typu to:

  • Nie wchłania, ale usuwa nadmiar wilgoci (potu) z powierzchni skóry. Natomiast bielizna bawełniana dobrze wchłania wilgoć, szybko staje się wilgotna, co prowadzi do dodatkowego wychłodzenia ciała.
  • Reguluje wymianę ciepła - zatrzymuje ciepło, a jednocześnie zapobiega przegrzaniu.
  • Nie krępuje ruchów, materiał jest elastyczny. Bielizna została zaprojektowana z myślą o aktywnym użytkowaniu podczas uprawiania sportu;

Bielizna wykonana jest ze specjalnie zaprojektowanych tkanin przy użyciu specjalnych technologii. Z reguły taka tkanina ma strukturę komórkową. Ponadto w sprzedaży można znaleźć bieliznę składającą się z materiałów o różnym stopniu gęstości. Miejscowa kompresja pobudza krążenie krwi i utrzymuje napięcie mięśni.

Bielizna termoaktywna jest wykonana głównie z włókien syntetycznych, włókna naturalne są używane jedynie jako dodatki. „Syntetyki” wyróżniają się tym, że usuwają i praktycznie nie gromadzą wilgoci. Syntetyczna bielizna termiczna jest bardziej odporna na zużycie i mniej podatna na odkształcenia. Takie tkaniny zapobiegają także rozwojowi bakterii powodujących nieprzyjemny zapach potu. Niektórzy producenci czasami stosują specjalne impregnaty w celu zwiększenia właściwości antybakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz