Niedziela, 8 września 2024

Bieganie a kręgosłup? Pomaga czy szkodzi?

20 grudnia 2023

0

Istnieją różne opinie na temat korzyści i szkód biegania dla kręgosłupa. Czy doniesienia o szkodliwości biegania są prawdziwe? Czy to tylko mit?

Bieganie a kręgosłup lędźwiowy – czy aktywność może ci zaszkodzić?

Krążki międzykręgowe to swego rodzaju amortyzatory znajdujące się pomiędzy kręgami kręgosłupa. A ponieważ łagodzą powtarzające się wstrząsy pionowe podczas biegu, w przestrzeni publicznej pojawiła się wersja, że bieganie sprzyja przedwczesnemu zużyciu krążków międzykręgowych. Czy naprawdę istnieje tak negatywna zależność, jeśli chodzi o bieganie a kręgosłup lędźwiowy?

Mięśnie i kości stają się silniejsze w wyniku aktywności fizycznej. Badania pokazują, że krążki międzykręgowe mogą reagować na ćwiczenia w ten sam sposób. Badania MRI osób biegających pokazują, że ich krążki międzykręgowe są w lepszej kondycji: mają większą wysokość i zawartość glikozaminoglikanów, które są jednym z fundamentów krążków międzykręgowych. Ponadto biegacze znacznie rzadziej odczuwają bóle pleców, a naturalne procesy zwyrodnieniowe w kręgosłupie mieszczą się w normie związanej z wiekiem. Zatem można powiedzieć, że zależność bieganie a kręgosłup lędźwiowy ma raczej charakter pozytywny.

Bieganie a kręgosłup szyjny - zależności

Podczas biegu około 20% energii wypychania pionowego przechodzi przez krążki międzykręgowe szyjne. Z kolei większość tej energii jest pochłaniana przez lordozę lędźwiową (naturalne skrzywienie w dolnej części kręgosłupa). Zależność bieganie a kręgosłup szyjny również ma charakter pozytywny. Badania naukowe z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wskazują, że bieganie nie wpływa na zużycie krążków międzykręgowych, a wręcz przeciwnie, pozytywnie wpływa na ich kondycje. Poza tym uprawiając sporty biegowe, ludzie lepiej dbają o swoje zdrowie, nie palą papierosów i utrzymują optymalną wagę, a to właśnie te złe nawyki wpływają na zużycie krążków międzykręgowych. Jeśli chodzi o bieganie a kręgosłup szyjny, to warto jedynie zwrócić uwagę na nawierzchnie, po której biegasz. Lepszym wyborem są drogi szutrowe, leśne, niż asfalt czy beton.

Bieganie a kręgosłup

Bieganie a chory kręgosłup – na co musisz uważać?

Istnieje jednak pewna zależność jeśli chodzi o bieganie a chory kręgosłup. Jeśli miałeś problemy z kręgosłupem, skonsultuj się z lekarzem i w razie potrzeby poddaj się badaniom. Nie musisz biegać na długich dystansach, nawet minimalna aktywność fizyczna będzie dobra dla zdrowia.

Bieganie pomaga radzić sobie z niektórymi objawami osteochondrozy. Jednak podczas biegania kręgosłup poddawany jest zwiększonemu obciążeniu, dlatego zbyt intensywne bieganie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy stosować odpowiednią technikę.

Zatem jakie są zalecenia, jeśli chodzi o bieganie a chory kręgosłup. Bieganie jest dozwolone w przypadku osteochondrozy pierwszego stopnia. Wówczas objawy choroby są łagodne, a bieganie nie szkodzi organizmowi. Jednak bieganie w osteochondrozie 2. i 3. stopnia jest przeciwwskazane. W późniejszych stadiach procesy wyniszczające i zwyrodnieniowe w organizmie nasilają się, istnieje ryzyko progresji choroby. Zdecydowanie odradza się bieganie z osteochondrozą szyjną, ponieważ istnieje ryzyko przemieszczenia kręgów szyjnych.

Zalety biegania przy chorym kręgosłupie obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, normalizację stanu psycho-emocjonalnego, lepszą wentylację płuc, poprawę krążenia krwi i nasycenie organizmu tlenem. Jednak każdy nagły ruch może spowodować przemieszczenie dysku. Przeciwwskazaniami do biegania są późne stadia dowolnej choroby, przepukliny międzykręgowe, ostry ból, ucisk nerwów, przemieszczenie kręgów, rehabilitacja pooperacyjna.

Chodzenie na bieżni a kręgosłup – na co zwrócić uwagę?

Wielu specjalistów manualnych nie zaleca biegania rekreacyjnego osobom cierpiącym na osteochondrozę, zapalenie korzonków nerwowych, przepukliny kręgowe i inne choroby kręgosłupa, którym towarzyszy silny ból. Jednocześnie wielu lekarzy zaleca takim osobom korzystanie z bieżni w ramach rehabilitacji. Istnieje wiele zalet, jeśli chodzi o chodzenie na bieżni a kręgosłup.

Pas bieżni (w większości modeli) ma właściwości amortyzujące. Dzięki nim obciążenie kręgosłupa jest znacznie mniejsze. A przy umiarkowanym bieganiu, praktycznie nie występuje. Istnieją jednak pewne zasady co do aktywności chodzenie na bieżni a kręgosłup.

  • Tor musi być elektryczny. W takim bieżni bieżnia napędzana jest silnikiem elektrycznym, a nie stopami biegacza, co znacznie zmniejsza obciążenie kręgosłupa.
  • Powinieneś biegać z małą prędkością. Wiele bieżni zaprojektowano dla prędkości do 25 km/h, ale im wyższa prędkość, tym większy wpływ na kręgosłup.
  • Nawierzchnia toru musi mieć dobre właściwości amortyzujące. Tej jakości brakuje w wielu tanich modelach bieżni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz